Právě si prohlížíte Slavnostní vojenská přísaha

Slavnostní vojenská přísaha

Za přítomnosti ministra obrany Lubomíra Metnara, představitelů rezortu, Armády ČR, příslušníků UO, zástupců veřejné správy a rodinných příslušníků se v brněnských kasárnách na ulici Šumavská uskutečnila slavnostní vojenská přísaha studentů vojenského prezenčního studia Univerzity obrany – nových vojáků Armády České republiky.

Slavnostní akt vojenské přísahy je rozhodujícím závazkem, který na sebe dobrovolně berou noví příslušníci české armády. Její složení je i veřejným vyjádřením jejich odhodlání sloužit své zemi a sepětí vojáka se zájmy a osudy vlasti. Vojenská přísaha studentů Univerzity obrany je tradiční součástí oslav státního svátku vzniku československé republiky. „Symbolika tohoto aktu je umocněna i tím, že jste vojenskou přísahu složili bezprostředně před zítřejším nejvýznamnějším státním svátkem – Dnem vzniku samostatného československého státu. Armáda stála kdysi u zrodu Československa, bez československých legionářů, kteří padli během první světové války na frontách v Rusku, Francii a Itálii, by k jejímu vzniku nedošlo“ uvedla rektorka-velitelka brig. gen. Zuzana Kročová a vyjádřila přesvědčení, že „Armáda České republiky ve vás získává nositele a ochranitele demokracie a obránce našeho státu“.

V letošním roce přísahalo před státní vlajkou věrnost České republice 462 nových vojáků Armády České republiky – studentů Univerzity obrany, včetně šesti studentů Vojenského oboru Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Po úspěšném ukončení Kurzu základní přípravy u Velitelství výcviku – Vojenské akademie ve Vyškově a složení imatrikulačního slibu nastoupilo ke studiu na vojenské vysoké škole skoro o jednu třetinu studentů více než vloni.   

„Jsem přesvědčen, že z vás budou skvělí důstojníci, na které bude při obraně vlasti i plnění mezinárodních závazků spolehnutí“, řekl k novým studentům univerzity ministr obrany Lubomír Metnar a zároveň dodal, že budou mít oproti svým předchůdcům velkou výhodu, protože při budoucím přechodu k vojenským útvarům je bude už čekat moderní vojenská technika, která se nyní v rámci modernizace zavádí do armády – od osobních terénních automobilů, lehkých obrněných vozidel, děl, vrtulníků až po systém protivzdušné obrany.

Za vynikající plnění povinností v  Kurzu základní přípravy bylo v rámci přísahy oceněno 5 studentů – vojáků.  „Nepřestávejte na sobě tvrdě pracovat. Armáda ČR potřebuje statečné, odhodlané, spolehlivé, sebevědomé a motivované vojáky zdůraznil na adresu všech nových studentů brigádní generál Petr Čepelka, který na slavnostním ceremoniálu zastupoval náčelníka Generálního štábu AČR. Se zdravicí vystoupila dále starostka Městské části Brno-Žabovřesky Lucie Pokorná, která jménem veřejné správy popřála studentům mnoho úspěchů ve studiu i budoucím profesním životě.

V rámci slavnostního vojenského ceremoniálu ocenil ministr obrany Lubomír Metnar pedagogickou a vědeckou úroveň Univerzity obrany. Za vynikající dlouholetou činnost v oblasti přípravy vojenských profesionálů a významné zapojení do zvládání epidemie COVID-19 udělil univerzitě Záslužný kříž MO ČR I. stupně a dekoroval bojový prapor školy stuhou k tomuto záslužnému kříži MO. V rámci společenského setkání s představiteli rezortu, Armády ČR, příslušníky UO a zástupci veřejné správy na klubu UO pak ministr obrany vyznamenal rektorku-velitelku brig. gen. Zuzanu Kročovou „Medailí za službu v ozbrojených silách ČR I. stupně“ za dosahování velmi dobrých výsledků ve výkonu služby.

Autor: Vladimír Šidla, foto: Univerzita obrany