Právě si prohlížíte Studijní cesta účastníků 41. kurzu GŠ

Studijní cesta účastníků 41. kurzu GŠ

Studenti 41. kurzu Generálního štábu pod vedením lektorů Centrum bezpečnostních a vojenskostrategických studií Univerzity obrany absolvovali ve dnech 10. – 14. října studijní cestu na Slovensko a do Maďarska. V jejím rámci studenti kurzu na Slovensku absolvovali řadu brífinků k aktivitám a rozvoji Ozbrojených sil Slovenské republiky, včetně brífinku k aktuální bezpečnostní situaci na Ukrajině. Poté studenti navštívili  NATO air defense element rozmístěný na Slovensku v operace NATO „enhanced Vigilance Activity.“

Vědomosti nabyté v průběhu studijního pobytu na Slovensku, měli studenti možnost diskutovat s  náčelníkem Generálního štábu OS SR generálem Ing. Danielem Zmekem, zástupcem náčelníka Generálního štábu OS SR generálporučíkem  Ing. Ľubomírem Svobodou a zástupcem náčelníka Generálního štábu OS SR – náčelníkem štábu generálmajorem Ing. Peterem Babiarem.

V druhé části studijní cesty absolvovali studenti společný seminář s kolegy maďarského kurzu Generálního štábu na Faculty of Military Sciences and Officer Training v Budapešti na téma „War on Ukraine.” V závěru svého studijního pobytu na Faculty of Military Sciences and Officer Training v Budapešti vyslechli studenti přednášku velitele HDF Modernization and Transformation Command generálmajora Dr. László Sticze, Ph.D. na téma modernizace a transformace Ozbrojených sil Maďarska do roku 2030.

Autor: Martin Botík