Právě si prohlížíte Stáž studentů FVT ve Francii

Stáž studentů FVT ve Francii

Možnost vypravit se do Francie a dva týdny studovat na vojenské akademii St. Cyr se naskytla studentům Fakulty vojenských technologií rotnému Šimonu Strakovi a desátníku Tobiáši Kozovi. Naši „technologové“ se museli v novém prostředí rychle zorientovat, přepnout myšlení do francouzštiny a plnit úkoly společně s domácími kadety.

Stáž studenty prověřila jak po stránce jazykové, tak i po fyzické, během výuky se navíc hodila i schopnost programovat a psát eseje na geopolitická témata. Výcviku vojáků Cizinecké legie se sice stáž nakonec během pobytu nepřiblížila, ale i tak si studenti za tuto krátkou dobu dokázali o životě v Légion étrangère udělat jistou představu..

Student specializace Geografické zpravodajství rotný Šimon Straka a jeho kolega ze specializace Kybernetická bezpečnost desátník Tobiáš Koza se na Univerzitu obrany vrátili znavení a šťastní, plní zážitků a dojmů, s vědomím, že se v cizojazyčném prostředí neztratí. „Svým francouzským spolužákům přeji, aby je během kurzu přežití ve Francouzské Guyaně potkalo co nejméně problémů a zranění,“ říká mladší z dvojice studentů desátník Koza. „Budou to mít těžké, ale určitě to zvládnou,“ ujišťuje ho starší kolega rotný Straka.

Autor: Viktor Sliva z podkladů a fotografií stážistů