Právě si prohlížíte Základní výcvik pilota vrtulníku

Základní výcvik pilota vrtulníku

Studenti specializace Vojenský pilot Fakulty vojenských technologií zahájili v rámci 4. semestru čtyřměsíční základní letecký kurz, který probíhá v Centru leteckého výcviku (CLV) na pardubickém vojenském letišti. Studenti mají v rámci personálních požadavků MO možnost výběru mezi letouny a vrtulníky. Toto rozhodnutí má velkou výhodu zejména pro budoucí „vrtulníkáře,“ kteří z teoretických hodin na UO již mají přípravu pro rotační křídla, neboť aerodynamika, technika pilotáže a limitace provozu jsou značně odlišné oproti klasické konstrukci s pevnými křídly.

Základní pilotní výcvik probíhá v Pardubicích od března do června. Během prvních 3 týdnů až měsíce studenti provádějí pozemní přípravu a opakují znalosti nutné k letu. Ty zahrnují znalost letiště, pravidla vzdušného prostoru, komunikaci, navigaci, meteorologii a další. Dále v tomto období probíhají typové výcviky, kde se studenti seznamují s konkrétní konstrukcí, letovými omezeními, výkony a avionikou svého budoucího stroje. Obě části přípravy jsou zakončeny prověřením znalostí a certifikací, přičemž splnění těchto kurzů je podmínečné pro samotnou leteckou praxi.

Pilotní žáci vrtulníků mají v Centru leteckého výcviku od roku 2018 k dispozici helikoptéry amerického výrobce Enstrom, konkrétně typ En-480B-G. Výhodami tohoto cvičného stroje jsou zejména turbo-hřídelový motor, full-glass kokpit a možnost tréninku letů a přiblížení podle přístrojů a také s malou podvěsnou zátěží. Tím je stroj vhodný jak pro základní, tak pokračující výcvik vojenských pilotů, kteří jsou připraveni na následný přechod na vyšší a větší typy vrtulníků.

V rámci základního výcviku si pak piloti osvojí ovládání vrtulníku, za rozdílných povětrnostních podmínek, navigační lety, komunikaci a orientaci na různých letištích republiky. A pro získání licence musí absolvovat i sólo lety, kterým předchází důkladné přezkoušení všech znalostí a dovedností. Celkový hodinový rozsah letů je cirka 50 hodin.

Autor: Ondřej Severa, foto: archiv autora