Právě si prohlížíte Nováčci dospěli k ostrým střelbám

Nováčci dospěli k ostrým střelbám

Týden před završením kurzu základní přípravy se nastávající studenti dostávají k činnostem navýsost vojenským – k zacházení s ostrou municí. Jedna ze skupin účastníků kurzu na začátku tohoto týdne na střelnici ve výcvikovém prostoru Březina poprvé zamířila na určený cíl jak granáty, tak hlavně útočných pušek a pistolí.

„Cílem dnešního výcviku je prověřit, jak umí reagovat na povely na palebných čarách a jak manipulují se zbraní podle pokynů instruktorů,“ popisuje aktuální činnost nováčků nadpraporčík Aleš Camfrla. Pro studenty jde přitom o zcela novou, mnohdy překvapivou zkušenost. „Já jsem si myslela, že mě střelba vůbec nebude bavit, ale teď to beru zpět, naopak mě to tu baví asi ze všeho nejvíc,“ hodnotí své dojmy vojínka Šárka Veselá. Na opačném konci jejích preferencí se ocitlo plížení.

Měsíc trvající nepřetržitý výcvik je nejen fyzicky a psychicky náročný, účastníci musí na danou dobu také oželet své oblíbené činnosti. „Já se těším, jak si budu moct vzít do ruky nějakou knížku a několik hodin si nepřetržitě číst,“ popisuje své plány po skončení základní přípravy vojínka Stela Vrublová a nelituje svého rozhodnutí nepřibalit si na výcvik žádnou knihu. „Když tady mám nějaký volný čas, tak spím, nebo se učím, na čtení čas není,“ vysvětluje vojínka.

Stelin kolega Štěpán Satke se zase po skončení výcviku těší na posezení s kamarády. „Budu jim vyprávět velkolepé historky,“ říká a vysvětluje, z čeho bude čerpat: „Je to tu docela tvrdé, což se dá očekávat, je to přece armáda. Ale na druhou stranu, když se člověk kousne, tak to zvládne.“ Svou motivaci popisuje podobně jako Stela, která má pro zbývající dny jasný cíl: „Chci to tady dokončit a být na sebe hrdá, že to mám za sebou.“   

Autor: Viktor Sliva z podkladů Aleše Mylana a Veroniky Černé, foto: Aleš Mylan