Právě si prohlížíte Poločas základní přípravy

Poločas základní přípravy

Řečeno sportovní terminologií, kurz základní přípravy letošních nováčků v řadách studentů Univerzity obrany se přehoupl do svého druhého poločasu. A na jeho průběhu je to znát – po absolvování teoretické části, která je uvedením do jednotlivých předmětů (střelecká, ženijní, pořadová, zdravotní protichemická a další přípravy) a která probíhá převážně na učebnách, se budoucí studenti přesouvají do exteriérů. Tam si budou prakticky osvojovat celkem 22 dovedností, které jsou na programu výcviku.  

„Jedna ze skupin nováčků dnes absolvovala zdravotnickou přípravu, jejíž součástí je mimo jiné nasazení turniketu, tedy pomůcky, která má zabránit ztrátě krve při zranění. Je to věc, která v boji zachraňuje životy a její včasné nasazení rozhoduje o tom, zda voják na bojišti přežije, nebo ne,“ popisuje náplň výcviku instruktor praporčík Marek Macháček. Dalším bodem v pořadí je pohyb vojáka po bojišti, po plížení následuje zdolání dráhy bojovníka a ženijní problematika, konkrétně maskování a budování okopu pro střelbu vleže. Do jaké míry se nováčkům podaří všechny tyto dovednosti a znalosti osvojit, ověří na konci měsíce závěrečné třídenní komplexní cvičení.

„Vyrazili jsme ven, a třebaže se oteplilo, začalo přituhovat, je to čím dál náročnější. Osmnáct hodin v terénu, v kanadách, spánku moc není, mi ho nepotřebujeme (smích), jedeme do plnejch,“ popisuje změnu posledních dní jeden z účastníků základní přípravy.    

První srpnový den do kurzu základní přípravy nastoupilo 213 budoucích studentů Fakulty vojenského leadershipu, 125 jejich kolegů ze sesterské brněnské technologické fakulty a 36 nastávajících mediků a zdravotníků, kteří se budu na svou profesi připravovat v Hradci Králové. Spolu s absolventy moravskotřebovské střední vojenské školy a dřívějšími absolventy základní přípravy by tak akademickou obec Univerzity obrany mohlo v září rozšířit celkem 409 nových členů.

Auto: Viktor Sliva, foto: Aleš Mylan