Právě si prohlížíte Polský velvyslanec Gniazdowski o vzájemné spolupráci

Polský velvyslanec Gniazdowski o vzájemné spolupráci

„Těžištěm spolupráce Polska a České republiky v následujících letech bude posílení bezpečnosti našich zemí,“ uvedl velvyslanec Polské republiky v ČR Mateusz Gniazdowski během svého úterního vystoupení na půdě Univerzity obrany. V rámci setkání s odborníky z bezpečnostní komunity Mateusz Gniazdowski ocenil společný postup našich zemí v podpoře Ukrajiny při obraně proti ruské agresi a především zhodnotil současnou úroveň česko-polských vztahů z různých hledisek. V rámci diskuse pak odpovídal na otázky týkající se aktuálního dění v rámci Visegrádské skupiny a také obrany vůči hybridnímu působení.

Dalším bodem programu návštěvy polského velvyslance na UO bylo zahájení výstavy „Spojenci. Poláci a Češi na bojištích druhé světové války“. Výstava mapuje lidské osudy ve společném boji Polska a Československa proti dvěma totalitám během největšího válečného konfliktu v dějinách. Hostem ceremoniálu byli spolu s velvyslancem i generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłejko-Chwastowicz a plukovník Adam Krzyżanowski, přidělenec obrany – vojenský a letecký přidělenec Polské republiky v ČR.

Putovní výstava s texty Paedr. Jindřicha Marka vznikla ve spolupráci Polského institutu v Praze a Vojenského historického ústavu Praha, veřejnosti je přístupná ve foyeru budovy Univerzity obrany Kounicova 44 ve všední dny od 8 do 18 hodin.

Autor: Viktor Sliva