Právě si prohlížíte Univerzita obrany na SPACE DAY

Univerzita obrany na SPACE DAY

Šest odborníků z Univerzity obrany pod vedením prorektora plukovníka Jana Bořila prezentovalo své potenciální projekty na unikátní akci SPACE DAY, která se uskutečnila 7. prosince v ostravském planetáriu. Šlo o setkání členů konsorcia CAERPIN (Czech Aerospace Research Institute), které mělo několik cílů. Hlavním záměrem probíhajících setkání je spojit síly českých vědců a odborníků na vesmírný výzkum s cílem připravit výzkumné aktivity pro potenciální misi českého záložního astronauta ESA, majora Aleše Svobody na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS.  

Univerzita obrany patří spolu s VŠB-TUO, Masarykovou univerzitou, VUT a ČVUT mezi zakládající členy konsorcia, v němž usilují o členství i další přední vzdělávací instituce (UK, MENDELU či UTB a další univerzity). Univerzita obrany je v rámci konsorcia zodpovědná za oblast Obranných vesmírných aplikací. Již nyní spolupracuje na projektech a přípravách projektů pro pozemní aplikace s dalšími členy konsorcia, např. s ČVUT v oblasti biomedicíny a s Masarykovou univerzitou na výzkumu v oblasti působení stresu.

V rámci akce SPACE DAY představili své projekty například zástupci Katedry elektrotechniky FVT, kteří prezentovali výzkum Optovláknových senzorových systémů, či plukovník gšt. Jiří Veselý, jenž uvedl problematiku Radiolokace a elektronického průzkumu v operační doméně SPACE. Právě tuto doménu formálně uznalo NATO na summitu ve Varšavě v červenci 2016 a v rámci AČR vzniklo oddělení plánování vesmírných schopností OPS SPS MO, které mimo jiné analyzuje možnosti a potřeby AČR v této oblasti.

Konsorcium CAERPIN se veřejnosti představuje prostřednictvím webové stránky, kterou ostatní členové naplňují informacemi o výzkumných týmech, běžících projektech apod. V budoucnu hodlá konsorcium usilovat o společné mezinárodní projektové výzvy ve vytipovaných oblastech svého zájmu.

Autor: Viktor Sliva