Právě si prohlížíte Konference FutureMED
Z průběhu konference

Konference FutureMED

V pátek 23. září se na půdě Fakulty informatiky a managementu UHK uskutečnil první ročník konference FutureMED za spolupráce Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany, ČVUT v Praze a Fakulty informatiky a managementu UHK. Na konferenci, která probíhala virtuálně, zazněla především témata zaměřující se na technologie pomáhající ve zdravotnictví. Nejednalo se však jen o technologické vymoženosti, které pomáhají při samotné léčbě a diagnostice nemocí, ale také o aplikace, sloužící k prevenci nemocí či komunikaci lékařů mezi sebou.

Konferenci zahájil brigádní generál MUDr. Zoltán Bubeník, který přivítal všechny sledující a zároveň poděkoval přednášejícím. Program byl rozdělen na dvě samostatné části. První, dopolední část, byla věnována přednáškám a projektům, které již nyní pomáhají ve světě. Druhá, odpolední část, byla svou náplní unikátní. Hlavní podíl na tom měl provedený experiment, během něhož se testovaly technické možnosti využití technologií pro vzdálený přístup a vzájemná pomoc zdravotnického personálu v průběhu operace, tzv. telementoring.

Pro tento záměr byl otestován exoskop zapůjčený společnosti Olympus – OrbEye (chirurgický mikroskop), který je schopen zobrazit operační pole z různých úhlů bez omezení chirurga a zároveň je schopný vysílat rozsáhlý operační prostor a nahrávanou část ve 3D. Tento obraz je možné natáčet a zobrazovat ho na vhodných monitorech (ve větším zobrazení a ve 3D). Experiment tak ukázal, jak lze zmíněný obraz sdílet i stovky kilometrů daleko na pracoviště, kde jej může porovnat a vyhodnocovat jiná osoba než operatér na místě.

Od podobných technologií si do budoucna slibujeme vzdálenou možnost i mezinárodní kooperace mezi méně zkušenými operatéry s kolegy, kteří dané problematice rozumějí a mohou tedy poskytnout okamžitou pomoc i z jiné země, popřípadě kontinentu. Ve válečných podmínkách se může jednat o použití podobných technologií v předsunutých základnách, nebo polních nemocnicích, kdy není reálné mít na místě lékaře s veškerými lékařskými specializacemi. Operační výkony probíhaly v chirurgickém kontejneru polní nemocnice, to znamená v prostředí, které je připravené k nasazení ve válečných či humanitárních operacích. Je nutno podotknout, že během experimentů byla snaha otestovat jak samotný přístroj, tak zdravotnický personál v co nejreálnějších podmínkách. Ve výsledku to znamenalo, že ani jeden operující lékař neměl žádnou zkušenost s danými výkony a byli tedy odkázáni na vzdálenou dopomoc zkušenějších kolegů prostřednictvím OrbEye. Samotný výsledek můžete zhodnotit v přiloženém videu.

Záznamy z přednášek je možné shlédnout dodatečně na stránkách konference – www.futuremed.cz

Autoři: Jiří Néma, Jan Bavlovič