Právě si prohlížíte Rekonstrukce fasády a střechy budovy Soudní vstupuje do poslední třetiny

Rekonstrukce fasády a střechy budovy Soudní vstupuje do poslední třetiny

Kompletně opravenou a zateplenou fasádu a střechu bude mít budova Kounicova 44 podle plánu do konce června tohoto roku. Po vánoční přestávce se rozjede výměna oken a následná obnova fasády na poslední třetině objektu, obrácené do Zahradníkovy ulice.

Výměnou všech oken a prosklených ploch a také zateplením splní objekt veškeré požadavky průkazu energetické náročnosti budovy. Jako nejobtížnější část rekonstrukce se ukázala demontáž původních oken. „Ta velká okna nebyla dodavatelská firma schopna sejmout ani během sedmi hodin. Bylo potřeba pořídit speciální hydraulické nůžky, které používají hasiči, s jejich pomocí už se daří vyjmout i několik oken za den,“ popisuje úvodní komplikace Aleš Volovec, ředitel Odboru nemovité infrastruktury.

Původní zelený pískovec, kterým byla obložena křídla i vstupní část, je až na malé, bez poškození obtížně demontovatelné části, nahrazován přírodní žulou původem ze Sicílie. Kamenné obložení mají také všechna okna tak, aby byla v co nejvyšší míře zachována původní podoba objektu.

Současná oprava se týká výhradně vnějšího pláště budovy. Vnitřní rekonstrukce, zahrnující výměnu topného systému, slabo- i silnoproudých rozvodů včetně instalace nové trafostanice proběhne v rámci další fáze, plánované na roky 2026-28.

Letošní velká rekonstrukce budovy je v průběhu letošního roku nepřehlédnutelná. Její zajímavý detail však zůstává očím veřejnosti skryt. Po několika desetiletích se opět pohnuly ručičky velkých hodin umístěné na rizalitech obrácených do dvora objektu. Elektronicky řízené strojky, které nahradily ty původní zcela zchátralé, uvedly bílé ručičky na černých cifernících do pohybu na konci loňského roku, byť zatím zůstávají skryté za lešením. 

Autor: Viktor Sliva