Právě si prohlížíte Karanténa po telefonu

Karanténa po telefonu

V průběhu boje s pandemií SARS-CoV-2 se na 90 studentů Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Hradci Králové aktivně zapojilo do projektu Chytrá karanténa. Nasazeni byli studenti všech oborů, které fakulta nabízí – medici, farmaceuti, zdravotničtí záchranáři i zubaři. Rozmístěni jsme byli dle aktuální potřeby na hygienické stanice po celé republice a bezprostředně po zaškolení se podíleli na provádění epidemiologického šetření.

Náročnost práce v konkrétních krajích se odvíjela od počtu nakažených. Při našem příchodu na KHS v Olomouci byl již největší nápor případů koronaviru zvládnutý (uzavřená oblast okolo Litovle). Hygienici olomouckého kraje se skvěle vypořádali s náročnou situací a za pomoci vlastního systému včasně a rychle zasáhli. My jsme spolu s nimi byli zaškoleni na práci v novém programu – Daktela (nástroj pro Chytrou karanténu), který se hned v prvních dnech epidemiologové rozhodli otestovat. My jsme dostali za úkol pod jejich dohledem volat pozitivním pacientům. Počáteční rozpaky při objevení spousty nedokonalostí tohoto nového komunikačního systému střídalo překvapení a smích, když jsme po hovorech zjistili, že namísto skutečným nemocným jsme volali figurantům, kolegyním z hygienické stanice.

Nutno však říci, že to byl velmi dobrý způsob, jak začít pracovat na našich komunikačních schopnostech a na spolupráci v systému Daktely. A tak za pomoci hygieniků a informatiků napříč republikou se postupně povedlo vytvořit vyhovující funkční program, jenž by nám umožnil účinně plnit cíle chytré karantény v případě velkého nárůstu nakažených. Prostředí na hygienické stanici působilo velmi přátelsky a my jsme tak brzy měli pocit, že jsme se stali součástí kolektivu. Rovněž jsme několikrát měli možnost vycestovat na územní pracoviště a poznat drobné rozdíly v práci napříč okresy. A co nám ony dva měsíce nasazení přinesly? Jako budoucí vojenští zdravotníci jsme měli ojedinělou možnost si na vlastní kůži vyzkoušet práci epidemiologa v mimořádné situaci, komunikovat s potenciálně nakaženými a předávat jim informace ohledně karanténních opatření. Našim úkolem bylo zpomalit rychlost nákazy, což se s vytrvalostí a snahou podařilo. Přece jen, voják a vojákyně musí být schopni vykonávat jakýkoliv úkol, ať už jsou to bojové drily nebo takto netradiční způsob nasazení, a my jsme rádi, že jsme mohli pomoci. Od toho tu přece jsme.

Autor: svob. Magdaléna Rubanová, studentka 1. ročníku