Právě si prohlížíte Četařka Netušil získala cenu Michala Rabase za záchranu

Četařka Netušil získala cenu Michala Rabase za záchranu

Studentka třetího ročníku Nicole Netušil získala cenu Michala Rabase, kterou od zástupců samosprávy Pardubického kraje převzala 17. května na slavnostním večeru v Domě hudby v Pardubicích. Krajské ocenění za rok 2022 jí bylo uděleno za záchranu muže topícího se v rybníku Horní Peklo na Chrudimsku.

Na procházce s přítelem a sourozenci Nicole spatřila v rybníku muže plácajícího rukama a s obličejem pod vodou. Poté, co se v situaci zorientovala, skočila do studené jarní vody, doplavala k tonoucímu, zvedla mu obličej nad hladinu a vrátila se s ním ke břehu. Celý průběh události popisuje videomedailon.

„Využila jsem znalosti, které jsem získala během studia na střední vojenské odborné škole v Moravské Třebové, tam jsme měli záchranářský kurz,“ říká četařka Netušil, kterou výuka vojenského plavání na univerzitě teprve čeká. S ohledem na příznivý vztah k armádnímu prostředí se Nicole rozhodla získat vyšší vzdělání na vojenské vysoké škole. Vědomosti nabyté studiem specializace Letecká technika – draky a motory by výhledově ráda uplatnila na letecké základně v Čáslavi.

V armádní praxi Nicole Netušil také využije první jazyk, kterému se naučila – angličtinu. Rodačka ze Spojených státu se s rodiči vrátila do České republiky ve svých čtyřech letech.

Autor: Viktor Sliva, foto: Pardubický kraj