Právě si prohlížíte Četařka Dodita přidala k evropskému titulu v jiu-jitsu i ten domácí

Četařka Dodita přidala k evropskému titulu v jiu-jitsu i ten domácí

Četařka Cristina Dodita se díky dvěma rychlým vítězstvím v duelech se soupeřkami ve své váhové kategorii bez nutnosti finálového zápasu stala v sobotu v Ostravě mistryní České republiky v brazilském jiu-jitsu. Rozšířila tak svou sbírku titulů, od roku 2019 je totiž stále úřadující mistryní Evropy v tomto bojovém umění, loni v listopadu zvítězila na otevřeném mistrovství Slovinska.

Brazilské jiu-jitsu (BJJ) má kořeny v tradičním japonském jiu-jitsu, které se vyvinulo a zpopularizovalo se zejména v Brazílii. Je to komplexní systém boje na zemi, který zdůrazňuje techniky manipulace, kontroly a podrobení soupeře pomocí pák, škrcení a dalších technik. BJJ se vyznačuje tím, že k vítězství v souboji není potřeba velká fyzická síla nebo rychlost. Namísto toho je klíčové technické a taktické porozumění, které stírá hendikep menších a slabších jedincům vůči větším a silnějším protivníkům.

Domovským oddílem nové české mistryně, která do ČR přišla před 13 lety z rodné Moldávie, je přední sportovní klub DSC Gym v České Třebové, během studia nyní získává v akademii GF Team Brno cenné zkušenosti od rodilého brazilského trenéra. „Jednak si zlepšuji angličtinu a pak se o něj učím řadě originálních technik, které si osvojil během své kariéry,“ popisuje čerstvá šampionka možný přínos stávajícího trenéra ke svému víkendovému úspěchu.

Pro studium specializace Velitel chemických jednotek se Cristina rozhodla pod dojmem přístupu své učitelky na základní škole. „Hodně se nám věnovala, po vyučování jsem k ní chodila na laborky, viděla jsem její nadšení. Když dělala pokusy, bylo to něco neuvěřitelného,“ vzpomíná četařka Dodita, která následně absolvovala střední zdravotnickou školu a je vystudovanou zdravotní sestrou. Nyní tráví ve vyškovských laboratořích jeden den týdně, prožitky ze základní školy si nedávno připomněla například při oblíbených pokusech s bengálskými ohni. 

Kromě zájmu o bojové sporty přivedl Cristinu na vojenskou vysokou školu také charakter zdejšího studia, které zahrnuje řadu aktivních činností mimo učebny. „Vždycky jsem chtěla zajímavější život, aby v tom byla nějaká aktivita, nějaký risk,“ říká Cristina.

Republikový ani evropský titul není pro četařku Doditu stropem jejích ambicí. Usilovat bude o účast na letošním mistrovství světa v Dubaji.

Autor: Viktor Sliva, foto: archiv Cristiny Dodita