Právě si prohlížíte Záložní astronaut Aleš Svoboda přednášel o kosmických technologiích

Záložní astronaut Aleš Svoboda přednášel o kosmických technologiích

Zkušenosti s létáním na letounu Gripen a vzdušné operace stíhacího letectva – to bylo úvodní téma přednášky absolventa Katedry letectva UO kapitána Aleše Svobody, kterou studenti nejen leteckých specializací vyslechli ve čtvrtek odpoledne v aule budovy K44. Přednášející dal prostřednictvím videí nahlédnout do některých částí přípravy pilotů pro řízení nadzvukových strojů. Například z centrifugy ve výcvikovém centru ve švédském Linköpingu, kde je možné simulovat rychlý nárůst přetížení až na 9G, nebo z nácviku vyzvednutí pilota z moře po katapultování.

Druhá část přednášky pak byla věnována využití vesmíru pro vojenské, ale i civilní účely. K této problematice má kapitán Svoboda velice blízko, protože nejen působí jako stíhací pilot na základně v Čáslavi, ale také byl v loňském roce Evropskou vesmírnou agenturou vybrán do záložního týmu astronautů pro její vesmírný program.

S podobně zaměřenou přednáškou, která byla pro laické publikum přitažlivě nazvána Hvězdné války, vystoupil Aleš Svoboda ve večerních hodinách v prostorách brněnského Planetária.

Autor: Viktor Sliva