Právě si prohlížíte Blok dělostřelecké polní přípravy

Blok dělostřelecké polní přípravy

Dnem 6. února jsme jako studenti třetího ročníku Katedry palebné podpory zahájili blok polní přípravy. První týden se nesl v duchu teoretických zaměstnání na učebnách. Měli jsme možnost si zopakovat a prohloubit své znalosti v oblasti bojového použití dělostřelectva. Jednalo se například o organizační struktury dělostřeleckých jednotek, použití dělostřelecké munice, bezpečnostní opatření a základní výpočty spojené s činností dělostřelectva.

Ve druhém týdnu přípravy se k nám, osmi studentům 3. ročníku, připojilo 22 studentů 2. ročníku. Během týdne jsme absolvovali několik exkurzí. Měli jsme možnost navštívit centrum zabezpečení oprav v Lázních Bohdaneč, kde jsme se seznámili s historií centra a prošli si odborná pracoviště, na nichž  probíhá údržba a opravy přístrojů důležitých pro chod armádní techniky. Poté následovalo centrum podpory speciálních sil v Olomouci. Zde jsme mimo jiné měli možnost si prohlédnout a vyzkoušet nejmodernější vybavení v podobě 120mm minometů a 81mm minometů EXPAL. Centrum simulačních a trenažérových technologií ve Vyškově nám představilo řadu simulátorů, které se hojně využívají při výcviku vojáků na všech stupních velení a napříč různými vojenskými odbornostmi. Zde nás nejvíce zaujal simulátor KBVP Pandur a simulátor střelby z ručních zbraní SAVIT, které jsme všichni měli možnost si na vlastní kůži vyzkoušet. Ve vojenském historickém ústavu v Praze jsme si připomněli tradice AČR se zaměřením na dělostřelectvo. VHÚ je veřejně přístupný, a pokud budete mít v Praze chvíli volného času, tak vřele doporučujeme jeho návštěvu.  Závěrem týdne jsme zavítali na bojiště u Slavkova, kde jsme se dozvěděli zajímavé informace o použití dělostřelectva ve významné Bitvě tří císařů.

Počátkem třetího týdne jsme se všichni přesunuli do Vyškova na srubový tábor, který byl po zbytek týdne naším útočištěm. Ve vojenském výcvikovém prostoru Březina proběhla praktická a zároveň nejzajímavější část celého bloku polní přípravy. Tuto část jsme zahájili rekapitulací teoretické části z prvního týdne. Zaměstnání bylo koncipováno jako teoretický úvod do dělostřelecké problematiky pro studenty 2. ročníku a příležitost pro studenty 3. ročníku mentorovat své méně zkušené kolegy. Následující dny jsme se věnovali praktickým činnostem v poli, především práci s dělostřeleckou buzolou a 120mm minometem. V závěru týdne nám byly k dispozici také tři kusy 152mm ShKH DANA vz.77, se kterými jsme měli možnost se z blízka seznámit a vyzkoušet si doplňování munice do děl, samotné zamíření a zažít jízdu v této kolosální technice.

Čtvrtý a finální týden, který byl určen pouze pro 3. ročník, jsme absolvovali u 41.mpr v Žatci a 74.mpr v Bučovicích. U obou praporů proběhla úvodní prezentace týkající se jejich historie a organizační struktury. V Žatci nám ukázali pracoviště důležitá pro jejich denní chod, vyzbroj v podobě 120mm minometu a umožnili nám projížďku v Tatře 815-PRAM. V průběhu těchto „stáží“ jsme měli možnost pozorovat i simulovanou bojovou činnost přepadení nepřítele. V Bučovicích nám byla předvedena ukázka jejich vybavení a praktické zaměstnání se 120mm minometem.

Tento čtyřtýdenní blok polní přípravy byl 3. března 2023 úspěšně zakončen závěrečným vyhodnocením. Studenti obou ročníků hodnotili celkovou koncepci přípravy a přístup katedry velmi kladně.

Autor: Nikola Dočekalová