Právě si prohlížíte Logistici v pražské „Resslovce“

Logistici v pražské „Resslovce“

ANTHROPOID…, SILVER A…, SILVER B…, snad každý voják Armády České republiky někdy slyšel o výsadkových operací na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Jak moc odvahy, oddanosti a lidských osudů bylo skryto za těmito kódovými názvy se dozvěděli studenti 5. ročníku Katedry vojenské logistiky, kteří tiše a s pokorou poslouchali vyprávění průvodkyně v podzemní kryptě barokního chrámu sv. Cyrila a Metoděje v Reslově ulici v Praze. Kolik toho pro Československo parašutisté rotmistr Josef Gabčík s rotmistrem Jan Kubišem vykonali a jak důležitý byl 27. květen 1942 ukázaly až další dny po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V přímé souvislosti s těmito událostmi zneplatnili Anglie společně s Francií mnichovskou dohodu a díky tomu byly hranice Československa uznány a nadále garantovány včetně Německem anektovaných pohraničních území v roce 1938.

Po prohlídce expozice muzea následoval přesun do cargo zóny na Letiště Václava Havla, a to do firmy ENES Cargo Prague, kde studenty přivítal její ředitel Jaroslav Vaněk. Během prohlídky prostor, kde probíhá skladování zboží, jeho kontrola, případně odbavení zboží zvláště speciální povahy, byli studenti specializací vojenská logistika a vojenská doprava seznámeni s postupy, které jsou vykonávány při letecké přepravě.

Odborná exkurze pokračovala návštěvou u ČD Cargo Logistics, která zabezpečuje kompletní spediční služby ve vnitrostátní a mezinárodní přepravě zboží po tratích evropských i mimoevropských železnic. Jak nám sdělila výkonná ředitelka společnosti Ing. Jana Mlkvá, jejich společnost disponuje rozsáhlou sítí skladů s napojením na železniční infrastrukturu, a je proto schopna zákazníkům nabídnout nejvhodnější lokalitu pro skladování a manipulaci se zbožím, ale taky například přepravu zásilek, které rozměrově překračují příslušnou ložnou míru. 

Zástupci obou navštívených společností nám sdělili své záměry a projekty, na kterých pracují. Jedním z nejvýznamnějších pak rozhodně je v současné době vznikající logistické centrum Ostrava Mošnov, jež zahájilo svou činnost v roce 2019 a které se po svém dokončení stane největším logistickým centrem ve Střední Evropě, a to OSTRAVA AIRPORT MULTIMODAL PARK.

Hlavním cílem zaměstnání byla praktická ukázka poskytovaných logistických služeb v letecké a železniční dopravě v oblasti mezinárodního zasilatelství, celní problematiky, skladování zboží, realizace přepravy zásilek a zpracování schémat v rámci obchodování v Evropské unii i mimo ni.

Na závěr však mohu konstatovat, že nejsilnější zážitek dvoudenní návštěvy naší metropole byla „Reslovka“ se svými hrdinnými obránci.

Autor: Radim Zákoutský