Právě si prohlížíte Zimní kurz

Zimní kurz

Od začátku ledna probíhá kurz speciální tělesné přípravy v zimních podmínkách pro studentky a studenty 4. ročníků. Kurz je rozdělen na 6 turnusů, které se liší primárně složením studijních skupin, které turnus společně absolvují. 

Co se týče obsahu a průběhu jednotlivých turnusů, z praxe můžu potvrdit, že se liší z velké části v závislosti na počasí a vyučujících. Jelikož se jezdí na chatu UO Veroniku, která se nachází vedle Ovčárny pod Pradědem, dokážete si představit proměnlivost počasí v této oblasti. Náplň kurzu však zůstává ve všech turnusech stejná, tak aby studentům předala důležité znalosti a zkušenosti v horském prostředí.

Každý turnus trvá od pondělí do pátku. Po příjezdu na chatu se studenti ubytují, odeberou teplou stravu a absolvují s vyučujícími seznámení se sněžnicemi (průzkum a vševojskoví velitelé se skialpy) a s činností jednotlivce i skupiny při zavalení lavinou. Další dny probíhá praktické zdokonalování těchto aktivit. Naše skupina byla na druhý den rozdělena na poloviny, které střídavě nacvičovali přesun na sněžnicích s raněným, budování záhrabů, iglú, či přístřešku a použití lavinového setu PIEPS. K večeru následovalo nastudování tras na další dny. První den jsme absolvovali přesun dlouhý zhruba 18 km se zakončením spaním v přístřešcích.

Druhý den po cca 13 km přesunu byl zadán úkol vytvoření chrámového ohně po skupinách. Ten všichni zvládli bez problému a opět se spalo venku. V pátek ráno jsme se přesunuli na chatu, sbalili si věci a jeli zpět do Brna. Některé turnusy mají počasí nad nulou a jiní výstrahu 3. lavinového stupně, to co si však každý minimálně odnesete je zkušenost sám se sebou v horském prostředí, do kterého se běžně vydává rekreačně za sportem, ne za přežitím. Pro některé je kurz náročný fyzicky, pro jiné psychicky, ale se správnými lidmi si ho i tak člověk užije.

Autor a foto: Beáta Šodková