Právě si prohlížíte Závěrečné semináře studentů 5. ročníku Katedry řízení zdrojů

Závěrečné semináře studentů 5. ročníku Katedry řízení zdrojů

V květnu a červnu se studentky a studenti 5. ročníku Katedry řízení zdrojů účastnili čtyř závěrečných seminářů pořádaných ve spolupráci s významnými institucemi České republiky jako je ČNB a NKÚ, ale i SE MO ČR a OIA MO ČR.

Seriál seminářů byl zahájen 6. května exkurzí pobočky České národní banky v Brně. Hlavním cílem činnosti ČNB je péče o cenovou stabilitu, vytváření podmínek pro udržitelný hospodářský růst. ČNB dále pečuje o finanční stabilitu a bezpečné fungování finančního systému v ČR.  ČNB dále identifikuje rizika ohrožení stability finančního systému a přispívá k jeho odolnosti. Podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády a hospodářské politiky v Evropské unii, pokud není v rozporu s cenovou stabilitou. ČNB určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí a dohlíží na peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank. Vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a směnárnami. 

Průvodcem a přednášejícím byl ing. Martin Slezák, bývalý ředitel pobočky ČNB v Brně.  Návštěva začala výkladem o historickém významu budovy, která dříve sloužila jako Hypoteční banka markrabství Moravského. Následovalo seznámení s více než 100letou historií ČNB, s její úlohou při financování resortu obrany a útvarů a zařízení AČR. Studentky a studenti absolvovali krátkou instruktáž, jak rozpoznávat bankovky a mince podezřelé z padělání nebo pozměňování.  Na závěr semináře proběhla komentovaná prohlídka expozice „Lidé a peníze“, mapující vývoj měny a platebních prostředků na území českých zemí. K vidění byla řada zajímavých exponátů ukazujících, co vše předcházelo dnešním bankovkám a mincím. Součástí exkurze byla také prohlídka výstavy „Krása ve skle a kovu“, věnovaná dílu Jiřího Harcuby, významného autora československých a českých mincí. Ing. Martin Slezák výklad doplnil o množství historických souvislostí a zajímavostí. Přiznal se také, že jako absolvent VŠE působil na své základní vojenské službě jako pokladník finanční skupiny 31. letištního praporu v Mošnově.  

O měsíc později, 17. června 2025 studentky 5. ročníku specializace Řízení finančních zdrojů se účastnily dvou seminářů, které připravila SE MO ČR a OIA MO ČR.

Nejdříve Ing. David Žižka, zástupce vrchního ředitele SE MO ČR, představil funkcionality controllingového systému MO ČR zaměřeného na sledování a hodnocení vynaložených nákladů na zabezpečení cílů MO a AČR na úrovni nákladových středisek (vojenských útvarů), ale zejména na úrovni strategických projektů MO. Vysoce fundovaná přednáška a následná diskuse otevřel studentkám zcela jinou úroveň oblastí ekonomické služby, než o které se během svého studia doposud učily. 

Na odboru OIA MO ČR byly studentky přivítány zástupcem ředitele OIA, plk. Ing. Dušanem Novotným a vedoucím oddělení interního auditu, ing. Miroslavem Mlýnkem, PhD.  Studentky byly seznámeny s organizací a působnostmi OIA MO ČR. Další část semináře byla zaměřena na problematiku interního auditu a inspekce Ministerstva obrany, který je nezávislým auditorským a nejvyšším kontrolním orgánem Ministerstva obrany. Provádí interní audit podle ustanovení § 28 až 31 zákona č. 320/2001 Sb., o finanční kontrole ve veřejné správě. Mimo jiného se podílí na schvalování účetních závěrek některých vybraných účetních jednotek a plní úkoly kontrolované osoby – Ministerstva obrany při kontrolních akcích Nejvyššího kontrolního úřadu a úkoly související s kontrolami prováděnými v rezortu Ministerstva obrany orgány Státního úřadu inspekce práce. Zajímavé přednášky následná diskuse byly zaměřeny k uplatňování zákona o finanční kontrole z pohledu interního auditu, objasnění hodnocení efektivnosti, účelnosti a hospodárností výdajů z rozpočtu MO ČR např. u veřejných zakázek.

Čtvrtý a závěrečný seminář pro studentky. 5. ročníku specializace Řízení finančních zdrojů proběhl na Nejvyšším kontrolním úřadu (NKÚ. V rámci programu nejprve vystoupil Mgr.Štefan Kabátek, ředitel odboru auditu výkonnosti, který představil cíl, působnost a strukturu NKÚ. Dále seznámil studentky s principy a postupy auditu výkonnosti, jejich přínosem a zaměřením na oblasti, jako jsou veřejné zakázky, digitalizace státní správy a modernizace veřejných služeb.

Poté následovala prezentace Ing. Lukáše Topinky, DiS., ředitele odboru kontroly obrany a bezpečnosti, který studentkám přiblížil specifika kontrol v oblasti obrany, bezpečnosti, krizového řízení a zahraničních věcí. Přiblížil a objasnil přístupy a kontrolní závěry u vybraných kontrolních akcí.

Návštěvu završila komentovaná prohlídka budovy NKÚ v Praze 7 – Holešovicích. V části budovy sídlí Parlamentní knihovna a Archiv Kanceláře Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. NKÚ zadal přípravu a realizaci nového sídla metodou BIM (Building Information Modelling). Náklady na stavbu dosáhly částky 914 milionů korun včetně daně z přidané hodnoty ve výši 21 %, která snížila celkový dopad výdajů o tuto hodnotu. Předpokládaná cena stavby byla stanovena na 940 milionů korun. Budova a zejména technické zázemí bylo hodnoceno jako nejlepší stavba roku 2023. Studentkám přednášky a diskuse nabídly praktický vhled do fungování této klíčové nezávislé kontrolní instituce.

Své poznatky ze seminářů pak uplatnily studentky u státních závěrečných zkoušek, ve kterých dosáhly výborných hodnocení. Na posledním snímku se usmívají již úspěšné absolventky jako příslušnice ekonomické služby se svými učiteli.

Obrázek 5

Autor: Roman Horák