Právě si prohlížíte Za znalostmi evropských financí do Soluně

Za znalostmi evropských financí do Soluně

Rotmistyně Lucie Svobodová se ve dnech 20. – 24. února spolu s rotmistryní Kristýnou Holubovou a rotnými Beátou Vodičkovou a Patrikem Kotlánem, tedy svými studijními kolegy z oboru Řízení finančních zdrojů, zúčastnila kurzu Budget and Finance in the EU Defence Sector. Kurz pořádala Hellenic Military Academy of Combat Support Officers (HMACSO) v řecké Soluni. Průběh kurzu rotmistryně Svobodová stručně popsala:

Náš týdenní kurz v Řecku začal v neděli 20. února zhruba o půl čtvrté místního času, kdy jsme přistáli na letišti v Soluni. V příletové hale letiště nás čekal řidič z řecké vojenské akademie spolu s dvěma studentkami. Přesunuli jsme se na vojenskou akademii, kde nás ubytovali na pokojích po čtyřech až šesti lidech.

Po aklimatizování a vybalení kufrů jsme spolu s řeckými spolužáky vyrazili na krátkou procházku po městě, podél moře a poté na večeři, kde jsme měli možnost ochutnat řecký gyros se salátem tzatziki. Následující den náš kurz začal krátkým proslovem a přivítáním ředitele akademie, po kterém následovaly tři přednášky související s financováním v rámci Evropské unie. Během prvního dopoledne jsme zjistili, že dalšími účastníky kurzu jsou studenti z Polska, Bulharska, Španělska, Itálie a Rumunska. Po skončení přednášek jsme šli na oběd a poté jsme měli volné odpoledne na návštěvu hezkého historického centra města. Během večerní seznamovací párty jsme si mohli užít krásný výhled na Bílou věž, jednu z nejznámějších historických památek města Soluň. Jeho dějiny a další památky jsme pak poznávali vždy po přednáškách během prosluněných odpolední.

Výuka v následujících dnech probíhala od rána až do oběda v podobném duchu, vždy jsme se účastnili přednášek na různá témata v oblasti rozpočtu a financí, jako například European Peace Facility (EPF), European Union Global Strategy (EUGS) nebo Behavioral finance. Úterý odpoledne proběhl workshop, kde jsme simulovali zasedání výboru EPF k případu zadávání zakázek na vojenskou operaci Evropské unie. Každý člen kurzu měl přidělený scénář a roli, kterou na zasedání sehrál.

Ve čtvrtek dopoledne jsme absolvovali závěrečný test, který jsme všichni úspěšně zvládli. Poslední den kurzu nás hostitelé vzali do nedalekého města Vergina, kde jsme měli domluvenou exkurzi s průvodcem do archeologického naleziště Aigai. Po návratu na akademii začal závěrečný ceremoniál s předáním diplomů. Tímto byl náš týdenní kurz úspěšně zakončen a v sobotu ráno jsme mohli v pořádku odletět zpět domů nabití novými znalostmi a vědomostmi.

Autor: Lucie Svobodová, foto: archiv autorky