Právě si prohlížíte Winter Survival 2024 se blíží

Winter Survival 2024 se blíží

Do drsného prostředí Hrubého Jeseníku, který na přelomu ledna a února bývá zasypán sněhem, se po covidové odmlce znovu vydají tříčlenné vojenské hlídky, aby prokázaly svou schopnost vypořádat se s náročnými disciplínami a prověřily nejen fyzickou, ale i psychickou zdatnost a výdrž. Ty jsou totiž zcela nezbytné k úspěšnému absolvování armádní soutěže Winter Survival, jejíž v pořadí 27. ročník připravuje Univerzita obrany pod záštitou náčelníka Generálního štábu v termínu 28. ledna – 2. února 2024.  

Soutěž, jejímž cílem je ověřit dovednosti nezbytné pro vojáka v zimních podmínkách, je unikátem ve světovém měřítku. I proto jde o závod výběrový, nemůže přijet nikdo, kdo by detailně neznal problematiku přežití, vojenského lezení nebo práce s mapou. Přesnou náplň závodu se účastníci dozvědí až z průvodce, který bude k dispozici pouhých pár dnů před startem.

Rámcově lze průběh závodu rozdělit do dvou etap. Ta první třídenní v podstatě představuje přesun neznámým terénem (každý den do 30 km) pouze podle mapy a buzoly, dvě noci stráví soutěžící improvizovaně bez stanu. Navíc každý den absolvují tři disciplíny, jejich splnění je hodnoceno na škále 0 – 100 bodů. Závěrečná druhá etapa je jednodenní a probíhá v lokalitě Ovčárna pod Pradědem. Jde vlastně o branný dvoukolový štafetový závod, který má na rozdíl od předchozí etapy více sportovní charakter.

Zájem o účast v závodu projevují týmy ze zahraničí, letos se k již tradičním účastníkům z Polska, Slovenska, Rakouska a Litvy a Slovinska poprvé připojí soutěžící z Francie. Ani tento výčet však nemusí být konečný, přihlášky do soutěže se uzavírají až 5. ledna.

Ve startovní listině nemohou mezi domácími týmy chybět ani reprezentanti Univerzity obrany. Ti navážou na své předchůdce z dřívějších ročníků, z nichž někteří dnes působí v pořádajícím univerzitním Centru tělesné výchovy a sportu a díky někdejším zkušenostem mohou připravit náplň závodu tak, aby byl atraktivní nejen pro účastníky, ale i pro širokou veřejnost. Ta letos může nově sledovat průběh závodu také prostřednictvím instagramového profilu pod názvem účtu: WinterSurvival_unob.

Autor: Viktor Sliva, archivní foto: The Dung Nguyen