Právě si prohlížíte Winter Survival 2024: První účastníci míří do Jeseníků

Winter Survival 2024: První účastníci míří do Jeseníků

Mezinárodního mistrovství AČR v zimním přírodním víceboji Winter Survival se letos vůbec poprvé zúčastní družstvo složené ze členů Aktivní zálohy (AZ). „Tato speciální tělesná příprava je poměrně unikátní příležitost a to nejde nezkusit,“ vysvětluje své rozhodnutí zúčastnit se závodu svobodník Jaroslav Horáček z Blanska, který spolu s dalšími členy týmu vyrazil ve čtvrtek ráno do Jeseníků, aby tam společně osvěžili své znalosti a dovednosti, potřebné ke splnění náročných soutěžních disciplín.

„Chceme veřejnosti ukázat, co se v Aktivní záloze dá dělat a stávající i budoucí členy motivovat k tomu, aby na sobě pracovali a po splnění základních věcí šli dál a dělali to, co je baví,“ popisuje dva hlavní cíle účasti v závodu plukovník Alois Matýzka, ředitel Krajského vojenského velitelství Brno, které tým Aktivních záloh do závodu vysílá. Podle ředitele Matýzky je přírodní víceboj například spolu se střeleckými soutěžemi tou aktivitou, která přímo souvisí s výcvikem a zaměřením přípravy členů AZ.

Tým Aktivních záloh i ostatní přihlášená družstva se na start prestižního závodu, jehož v pořadí 27. ročník připravuje Univerzita obrany pod záštitou náčelníka Generálního štábu, postaví už za čtyři dny, v pondělí 29. ledna. Winter Survival rámcově sestává ze dvou částí. Během té první, třídenní se týmy přesouvají neznámým terénem (každý den do 30 km) pouze podle mapy a buzoly, dvě noci stráví soutěžící improvizovaně bez stanu. Navíc každý den absolvují tři disciplíny, jejich splnění je hodnoceno na škále 0 – 100 bodů. Závěrečná druhá etapa je jednodenní a probíhá v lokalitě Ovčárna pod Pradědem. Jde vlastně o branný dvoukolový štafetový závod, který má na rozdíl od předchozí etapy více sportovní charakter.

Podle nejčerstvějších informací se dva zahraniční týmy odhlásily, přesto zůstává účast družstev ze šesti zemí (Slovinsko, Belgie, Litva, Polsko, Slovensko a premiérově Francie) potvrzením prestiže, které se Winter Survival v armádách evropských zemí těší. Organizátoři se snaží uvolněná místa ve startovní listině zaplnit, v případě úspěchu by se seznam domácích účastníků, zahrnující i družstvo pořádající Univerzity obrany, rozrostl na třináct. Navzdory dešti z posledních dnů bude část závodu ve vyšších polohách probíhat na sněhu, pomoci by mělo i nastávající ochlazení. „Po covidové přestávce tak budou mít soutěžící znovu příležitost ověřit si své schopnosti a dovednosti v praxi,“ říká plukovník gšt. Jiří Sekanina, ředitel Centra tělesné výchovy a sportu UO, jehož pracovníci závod organizačně zajišťují.

Průběh závodu, který znovu ožívá po tříleté vynucené pauze, je letos možné nově sledovat prostřednictvím instagramového profilu pod názvem účtu: WinterSurvival_unob.

Autor: Viktor Sliva, foto: autor a archiv UO