„Tato bitva je pro Poláky něco jako pro vás Dukla,“ zasadil do historického rámce jedno z nejvýznamnějších střetnutí druhé světové války zástupce ředitele Polského institutu v Praze Wojciech Bednarek v pondělí 4. listopadu odpoledne ve vestibulu budovy Kounicova 44 při zahájení výstavy s názvem Bitva o Monte Cassino. Spolu s Wojciechem Bednarekem se zahájení zúčastnil prorektor UO pro vnější vztahy a internacionalizaci plukovník gšt. Ing. Petr Hlavizna, Ph.D. a profesor František Hanzlík.
Výstava v anglickém jazyce přibližuje průběh a aspekty jedné z nejdelších a nejtěžších bitev druhé světové války, která oběma bojujícím stranám přinesla těžké ztráty. Cílem Spojenců bylo prolomit takzvanou Gustavovu linii a otevřít cestu k dobytí 130 kilometrů vzdáleného Říma. Těmi, kdo na rozdíl od Britů, Novozélanďanů, Francouzů a Američanů dokázali po krvavých bojích vztyčit vítěznou vlajku nad troskami pevnosti, bráněné německými parašutisty, byli vojáci II. polského armádního sboru. Výstava vznikla ve spolupráci Polského institutu s Muzeem druhé světové války v Gdaňsku u příležitosti 80. výročí bitvy a jedním z prvních míst, kde se s ní může seznámit veřejnost, je právě Univerzita obrany.
„Je tu hodně technických údajů a fotografií s informacemi, které budou zajímavé pro návštěvníky. Všichni známe fakta, ale vidět, jak vypadali konkrétní lidé a zbraně, jak ta bitva probíhala, to je nové,“ vyzdvihuje Wojciech Bednarek obrazovou stránku výstavy, která potrvá do 15. prosince.
Autor: Viktor Sliva