Právě si prohlížíte Výpomoc při zahájení muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany

Výpomoc při zahájení muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany

Studenti 2. a 4. ročníku Katedry palebné podpory měli v sobotu 27. května jedinečnou příležitost podílet se na akci pro veřejnost při příležitosti Zahájení muzejní sezóny ve Vojenském technickém muzeu Lešany Vojenského historického ústavu Praha. Úkolem studentů bylo zabezpečení ostrahy arény, kde probíhaly dynamické ukázky historické a současné vojenské techniky.

Do areálu muzea jsme dorazili již během pátečního večera, kde bylo připraveno ubytování ve vojenských stanech. Po příjezdu se naší skupiny se ujal pan Mgr. Petr Čech, který nás provedl areálem a seznámil nás s úkoly na následující den. Večerní posezení, kde jsme podrobně probrali program celého dne zahájení muzejní sezóny a ukázek jednotlivých druhů techniky, jsme zakončili neformální debatou o historii samotného Vojenského historického ústavu.

Další den ráno jsme byli rozděleni na stanoviště v prostoru arény. Ukázka byla zahájena příjezdem představitelů Vojenského historického ústavu, představením hostů a státní hymnou. Po slavnostním zahájení začala ukázka přeletem tří různých, v Československu vyrobených letadel. Následovala pozemní technika. Kromě kolové techniky bylo možné vidět i pásová vozidla BVP-1 nebo pro dělostřelce zajímavou 122mm samohybnou houfnici 2S1 Gvozdika. Samohybnou houfnici jsme si měli možnost po ukončení dynamické ukázky podrobněji prohlédnout a Mgr. Čech připojil odborný výklad.

Po skončení prohlídky samohybné houfnice jsme byli požádání o výpomoc se zabezpečením akce pro děti, které vyhrály ve vědomostní soutěži svezení ve vojenské technice. Pro výherce byla připravena vozidla jako kolový transportér OT-64, legendární HMMWV a speciální Tatra 815 SOG.

Ukončením akce pro děti skončily i naše úkoly a pod vedením Mgr. Čecha jsme se vydali na prohlídku expozice samotného muzea. Z neuvěřitelně obsáhlé sbírky vozidel, zbraní a výkladu pana magistra se asi největšímu obdivu studentů těšila masivní samohybná houfnice 2S7 Pion ráže 203 mm, samohybný minomet 2S4 Ťulpan ráže 240 mm a jedinečný exponát – izraelský tank Merkava, který je v rámci České republiky absolutním unikátem. Celá akce proběhla ke vzájemné spokojenosti a doufáme, že se tato příležitost stane tradicí a povede k navázání těsnějších vztahů mezi Vojenským historickým ústavem a Katedrou palebné podpory Univerzity obrany.

Autor: Bedřich Herzog