Právě si prohlížíte Vyhrávají jen ti nejlepší! Pot, puchýře a absolutní vysílení…

Vyhrávají jen ti nejlepší! Pot, puchýře a absolutní vysílení…

Ve dnech 21. až 24. srpna 2023 probíhá ve Vojenském újezdu Libavá již 10. jubilejní ročník Soutěže průzkumných hlídek, pořádané 102. průzkumným praporem v Prostějově pod záštitou velitele Pozemních sil Armády České republiky (AČR). Na území České republiky se přitom jedná o jednu z nejnáročnějších soutěží AČR, které se mohou účastnit jen vybraní příslušníci průzkumné specializace. Pojďme se tedy podívat na detaily účasti studentů Univerzity obrany (UO) v dané soutěži.

Univerzita obrany nominovala do soutěže dva týmy složené z vybraných posluchačů 2. až 4. ročníku průzkumné specializace. „Pevně věřím a nepochybuji, že alespoň jeden z týmů skončí, jak se říká, na bedně! Oba týmy mají plnou podporu K-111 a budeme jim držet pěsti. Zároveň bych chtěl poděkovat příslušníkům Školního pluku UO, Centra tělesné výchovy a sportu, Katedry ženijní podpory a Katedry letectva, kteří se stejně jako příslušníci naší katedry podíleli na přípravě soutěžních týmů,“ hodnotí přípravnou fázi zástupců UO vedoucí Katedry zpravodajského zabezpečení (K-111) plukovník generálního štábu Petr Hlavizna.        

Soutěž je i tento rok koncipována pod taktickým námětem, což znamená, že podle propozic soutěže se bude 102. průzkumný prapor vzhledem k historickému názvu odkazovat na zakladatele výsadkového vojska generála Karla Palečka, který se podílel na řízení operace Antropoid s cílem eliminace Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha v Protektorátu Čechy a Morava. K vidění tedy nejspíše budou i dobové rekvizity a tematicky laděné kostýmy související s námětem soutěže.

Zeptali jsme se zástupce vedoucího K-111 podplukovníka Karla Michenky, který má se soutěží mnohaleté zkušenosti a soutěžící průzkumníky má, jak se říká „v merku“, na jeho názor a předběžné zhodnocení. „Byl jsem mnohokrát přítomen průběhu soutěže z pozice hlavního organizátora. Během soutěže jsem na účastnících viděl velké fyzické i psychické vyčerpání, které pramenilo z její náročnosti. I tentokrát si všichni soutěžící bezesporu sáhnou na dno svých fyzických i psychických sil a zvítězí jen ti, kteří se vypořádají se všemi nástrahami soutěže. Našim cílem je, aby oba soutěžní týmy úspěšně dokončily soutěž v plném počtu.“

Dvě nominované čtyřčlenné hlídky byly instruovány jasnými pokyny. Není důležité být v každé disciplíně nejlepší, ale držet se dlouhodobě v horní třetině. Důležité je udržet si mentální pohodu a týmového ducha, být v rámci týmu v pohodě, spolupracovat. Když nějaká disciplína nevyjde na plný počet bodů, hodit to za hlavu a pozitivně myslet na další „štreku“. I když se to možná nezdá, tak v průzkumné specializaci jsou zdravý úsudek, racionální uvažování, týmová spolupráce a psychická odolnost prioritami, které jsou rozhodující nejen pro soutěž, ale také pro reálné plnění průzkumných úkolů.

Text: KAC, Foto: K-111