Právě si prohlížíte Vítej, Zlatý hattricku!

Vítej, Zlatý hattricku!

Studenti specializace Geografické a meteorologické zpravodajství stihli během tří týdnů odborné praxe reprezentovat Univerzitu obrany na kartografické konferenci v Plzni, geodetickém cvičení v Bechyni i na geodetické praxi v Květné.

Čtvrťáci poslední tři týdny opravdu nelenili. Sotva v pondělí 4. září dokončili svou část úkolů při organizaci topografického přesunu čtyřčlenných týmů z druháku, už balili věci na kartografickou konferenci pořádanou Českou kartografickou společností. Zde během přehlídky účastnických příspěvků představili svůj vojensky zaměřený poster Porovnání kartografických interpretací průběhu války na Ukrajině. „Doufáme, že jsme panu prezidentovi neudělali ostudu,“ hodnotí rotný Straka výstup skupiny. Profesor Talhofer, prezident České kartografické společnosti, tyto obavy vyvrací a dodává, že poster jeho studentů se mu velice líbí. Vyučující a garant oboru kartografie do svých svěřenců tradičně vkládá velké naděje.

Své zastoupení měla katedra i na Festivalu vědy a zdá se neuvěřitelné, jak do sebe všechny aktivity čtvrťáků bez problému zapadly. Z reprezentace v perfektně vykartáčovaných uniformách na brněnském výstavišti přirozeně přepnuli do bojového módu a ze skříně vytáhli polní maskáče určené na geodetické cvičení. „Je to poslední prověrka před ostrou geodetickou prací pro armádu. Musíme ověřit, že kluci umí vyměřovat a mapovat, zacházet s geodetickými přístroji i rozumět zeměměřičským úkolům jako celku, nejen jednotlivým dílčím úlohám,“ říká plukovník Hubáček, který na katedře zajišťuje praktická cvičení z geodézie. Letos naplánoval cvičení v areálu bývalého vojenského letiště v Bechyni a dokázal, na jak nevšední místa se studenti během studia mohou dostávat.

Moment, na který byli naši studenti dlouho připravováni, nadešel v pondělí 18. září. Úkol zněl vypomoci geodetickému oddělení Vojenského geografického a hydrometeorologického úřadu v Dobrušce při plnění opravdové armádní zakázky. Ani takové výzvy se naši budoucí kolegové nezalekli a prokázali, že po všech přednáškách, cvičeních a systematické přípravě již dokážou být platnou součástí zeměměřičského týmu. Seznámili se s technikou, překonali drobné nuance v ovládání modernějších přístrojů a prokázali, že povýšení do hodnosti rotmistra si k novému akademickému roku všichni tři právem zaslouží.

Autor: Katedra vojenské geografie a meteorologie