Právě si prohlížíte Ukázka vnitrozemského přístavu v Děčíně

Ukázka vnitrozemského přístavu v Děčíně

Ve středu 18. října 2023 navštívili studenti specializací Vojenská logistika a Vojenská doprava multimodální vnitrozemský veřejný přístav v Děčíně-Loubí, který je součástí hlavní sítě TEN-T. Díky své poloze s výborným napojením na silniční a železniční síť nabízí děčínský přístav optimální podmínky pro trimodální dopravu, tzn., že je zde možné manipulovat se zbožím mezi vodní, železniční a silniční dopravou a má potenciál přispět tradičně k řešení logistických úloh v přeshraničních přepravách.

V rámci odborné přednášky, kterou zabezpečil vedoucí technicko-provozního úseku inženýr Jiří Duben, se studenti dozvěděli stručnou historii přístavu, ale také to, jaké spektrum služeb tento děčínský přístav nabízí. „Jedná se o služby kompletního logistického řetězce se všemi službami pro překlad, skladování a přepravu hromadného nebo kusové zboží, přepravu kontejnerů, ale také o přepravu těžkých a nadrozměrných kusů či investičních celků,“ uvedl v rámci svého výkladu inženýr Duben.

Poté se studenti vydali na prohlídku děčínského veřejného přístavu, který provozuje a vlastní firma Česko-saské přístavy s.r.o.. Prohlédli si zde výkonné přístavní jeřáby s nosností až do 90 tun pro překlad kusového i sypkého zboží, kontejnerů a další manipulační techniku včetně silniční a železniční váhy. Bylo zde možné vidět i speciální zařízení ZAGRO, které je určeno pro realizaci místního posunu vozových dílů bez nároků na klasické železniční trakční prostředky. Na závěr si mohli studenti prohlédnout vnitřní zařízení a vybavení v přístavu kotvícího unikátního zadokolesového vlečného remorkéru Beskydy, který je technickou památkou ve službě a stále zajištuje vlečnou remorkáž v nauticky obtížných traťových úsecích Labské vodní cesty.

Autor: Hana Malachová