Právě si prohlížíte Tajemství Noci vědců na Univerzitě obrany

Tajemství Noci vědců na Univerzitě obrany

Letošní ročník celoevropské vědecko-popularizační akce Noc vědců, která se nese ve znamení tajemna, dá veřejnosti opět příležitost nahlédnout do inspirujícího prostředí vědy. V České republice se Noc vědců koná od roku 2005 a je zastoupena českými univerzitami, vědeckými ústavy, hvězdárnami a dalšími institucemi, působícími na poli vědy či její samotné popularizace. Loňský ročník věnovaný tématu poznání vědy „VŠEMI SMYSLY“ byl i na půdě Univerzity obrany jasným důkazem, že věda umí oslovit děti, dospělé i seniory a každý si mohl z připravené prezentace odnést patřičný zážitek a poznání. Ani letos, kdy jsou vědní obory skryty pod rouškou „TAJEMSTVÍ“, však rozhodně nepřijdou naši návštěvníci zkrátka!

Prezentace připravená pro širokou veřejnost umožní seznámit se s některými aspekty tradičních vědních oborů hravou a neotřelou formou prostřednictvím našich odborníků z kateder matematiky a fyziky. Ponoříme se však i hlouběji do tajů více aplikovaných věd ve formě virtuální reality v oboru protivzdušné obrany, prozkoumáme terén prostřednictvím denních a nočních zaměřovačů ručních zbraní, odhalíme, jak se stravují vojáci v poli nebo nahlédneme do útrob speciálních a bojových vozidel. Tímto však výčet připravených pracovišť a ukázek zdaleka nekončí.

Připravené jsou i vojenskou vědou protkané aktivity a hry, na vlastní kůži budou moci zájemci odhalit taje základních technik boje zblízka, nebo vyhledat miny v improvizovaném minovém poli za pomoci našich odborníků z katedry Ženijní podpory. Práci pyrotechnika vám nakonec přiblíží i jedinečná možnost vyzkoušet si pyrotechnický oblek, který využívají členové týmu zasahující přímo u výbušné hrozby.

Všechny vědychtivé návštěvníky budeme netrpělivě očekávat 6. 10. 2023 od 17: 00 v Kasárnách Šumavská a akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane, bude pro ně i díky nám nezapomenutelným zážitkem!

Více informací o chystaném programu se dozvíte ZDE.