Právě si prohlížíte Major Novotný z CTVS absolvoval 90kilometrový Vasův běh

Major Novotný z CTVS absolvoval 90kilometrový Vasův běh

Někdejší mládežnický český reprezentant v běhu na lyžích major Viktor Novotný z Centra tělesné výchovy a sportu zdolal na začátku března ve Švédsku 90 kilometrů dlouhou trať Vasova běhu. Nejslavnější, největší a nejdelší závod ve světové sérii dálkových běhů Ski Classics, který se poprvé jel už v roce 1922, absolvoval celý stylem soupaž.

„Dálkovým běhům na lyžích se věnuji od 23 let, kdy jsem ukončil reprezentační kariéru. Ve Fischer raicing teamu jsem se pak během sedmi sezón zúčastnil řady závodů v Evropě, ale i v Americe či Austrálii. Na Vasově běhu jsem byl už v roce 2006, teď jsem se nechal přesvědčit známými a znovu na něj vyrazil, tentokrát v kategorii Hobby,“ popisuje svou letošní cestu na Vasaloppet major Novotný.

Na základě času z únorové Jizerské padesátky byl zařazen do první z celkem deseti vln účastníků, startující hned za kategorií Elite. Ze zhruba tisícího místa na startu se postupně probojoval až na hranici první třístovky, jenže pak si svou daň vybral nový běžecký styl soupaže. „Pětatřicet kilometrů před cílem mi došly síly, dostavily se křeče a krize pak přetrvávala až do cíle,“ popisuje major Novotný závěrečný úsek závodu. Bolesti se vracely při každém pokusu o zrychlení či snaze o udržení tempa dalších závodníků. Přes uvedené potíže Viktor Novotný celý závod dokončil a ve výsledkové listině figuruje mezi 16 000 startujícími na 439. místě s časem 04:32:23. Splnil tak svůj cíl zdolat pětihodinovou hranici.

Své zkušenosti a fyzickou kondici uplatňuje major Novotný při tělesné přípravě studentů nejen v oblasti lyžování, ale například nyní nově i v rámci vojenského pětiboje.

Autor: Viktor Sliva