Právě si prohlížíte Sportovní den s reprezentačním trenérem

Sportovní den s reprezentačním trenérem

Přetahování lanem bylo historicky využíváno v rámci vojenského a obecně fyzického výcviku. V letech 1900–1920 se dokonce dostalo na program olympijských her. Své pevné místo má také mezi disciplínami zařazenými do průběhu univerzitního Sportovního dne rektorky-velitelky. V posledních letech si v přetahování lanem poměřují své síly jednotlivé roty univerzitního školního pluku a nejlepší tým vždy po podzimním klání do svého dočasného držení získává putovní pohár.

Letos byl přetah lanem zařazen i do programu jarního sportovního dne, který proběhl ve čtvrtek 16. května. A zájemci, kteří se k vykonání této aktivity přihlásili, měli možnost disciplínu poznat skutečně důkladně. Přítomen byl totiž Lukáš Dvořák, český profesionální MMA zápasník organizace OKTAGON MMA, který je však současně i trenérem české reprezentace v přetahu lanem. Přítomné mimo jiné seznámil s ústřední postavou osmičlenné sestavy přetahovačů, zvanou kotva. Tento sportovec stojí na konci celého družstva a omotává kolem svého těla speciální vestu.

„Podařilo se nám spojit se s armádou a pomalu se daří přetah lanem dostat mezi armádní sporty, jak tomu je v mnoha zemích,“ říká Lukáš Dvořák, jehož reprezentační svěřenci zatím na evropském ani světovém poli nezvítězili, za příslib příštích úspěchů však je možné považovat vítězství v rámci sportovních her v Izraeli.

V samotném klání nakonec zvítězil tým 3. roty školního pluku, jehož členům tentokrát k úspěchu poblahopřál i reprezentační trenér.

Autor: Viktor Sliva z podkladů Adély Pokorné a Veroniky Bozděchové, foto: Veronika Bozděchová