Právě si prohlížíte Speciální tělesná příprava

Speciální tělesná příprava

V předchozích dvou týdnech vyvrcholil na Brněnské přehradě letní blok Speciální tělesné přípravy, kterou absolvovali studenti čtvrtého ročníku FVL a FVT. Na několika sportovištích si ověřili dovednosti získané při předchozím výcviku.

Disciplíny Speciální tělesné přípravy jsou fyzicky namáhavé samy o sobě, teď je navíc ještě zkomplikovala současná vlna horkého počasí. Vysoké teploty jako by přidaly další váhu k desetikilogramové zátěži, kterou studenti nesli při patnáctikilometrovém přesunu v okolí brněnské vodní nádrže, síly rychleji ubývaly také při boji zblízka a během vojenského lezení na trenažéru Jakub, jehož součástí bylo i slaňování se zraněným.

Jistou úlevu od horkého počasí mohla studentům přinést další disciplína STP, která se odehrávala ve vodě. Příjemný chlad však mírou vrchovatou nahradila obtížnost pohybu v kapalině. Studenti plavali v maskáčích a kanadách, namáhavý je taktéž návrat do převráceného plavidla, stejně jako záchrana tonoucího. „To je jedna z praktických dovedností, které můžeme uplatnit nejen ve vojenské praxi, ale také v běžném životě,“ zhodnotil přínos výcviku jeden z jeho absolventů, rotný Jan Kolenatý.

Autor: Viktor Sliva, foto: Adéla Pokorná