Právě si prohlížíte První Den otevřených dveří již 23. listopadu od 8 hodin

První Den otevřených dveří již 23. listopadu od 8 hodin

Letos v červenci byly na náměstí Svobody vyřazeny dvě stovky absolventů Univerzity obrany, kteří odešli k vojenským útvarům napříč Českou republikou. Mnozí z nich obsluhují moderní techniku, jíž je česká armáda postupně vybavována. Nyní se s ní mohou seznámit i zájemci o studium na jediné vojenské vysoké škole u nás, a to v průběhu prvního ze série Dnů otevřených dveří na Univerzitě obrany. Ten se uskuteční ve čtvrtek 23. listopadu, brána Kasáren Šumavská se pro návštěvníky otevře v 8 hodin ráno.

Abychom byli konkrétní – spolu s další technikou se na nástupní ploše kasáren představí i mobilní komunikační rušič STARKOM na podvozku Tatra 8×8 s balistickou a protiminovou odolností, schopný rušit rádiovou komunikaci protivníka, jeho systémy velení a řízení vojsk, leteckou komunikaci, spojení prostřednictvím mobilních telefonů nebo globální družicový polohový signál. Řada kateder pro zájemce otevře své specializované laboratoře, včetně unikátního pracoviště balistiky. S výsledky své konstrukční zdatnosti se představí tým UNOB Makers, který uspěl se svým bezpilotním letounem na soutěžích v Egyptě a nyní připravuje zcela nový stroj pro červnové klání ve Washingtonu.

Dva aspekty vojenství si návštěvníci budou moci sami vyzkoušet a ochutnat. Prvním z nich bude střelba – v tomto případě v airsoftové střelnici zbudované na nástupní ploše a ve druhém případě pravý vojenský guláš, který bude zdarma vydáván ve studentské jídelně.

S podmínkami studia se návštěvníci budou moci seznámit během přednášek obou brněnských fakult UO, které začínají v 9 a ve 12 hodin. Příslušníci Rekrutačního střediska Morava zájemce o vojenské studium seznámí s administrativním procesem, který je nezbytný k povolání uchazeče do služebního poměru vojáka z povolání.

Autor: Viktor Sliva, ilustrační foto: Dod listopad 2022