Právě si prohlížíte Pilotní projekt volitelných předmětů v rámci 43. kurzu generálního štábu

Pilotní projekt volitelných předmětů v rámci 43. kurzu generálního štábu

Centrum bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany uskutečnilo ve dnech 6. až 10. ledna v rámci probíhajícího 43. kurzu generálního štábu pilotní projekt čtyř volitelných předmětů. Tento projekt poskytl účastníkům kurzu jedinečnou příležitost rozšířit své znalosti a dovednosti v klíčových oblastech vojenské a bezpečnostní problematiky, a to Globální konflikty, Projektové řízení v ozbrojených složkách, Moderní a přelomové technologie a jejich vliv na budoucí válčení a Mezikulturní komunikace.

Ve volitelném předmětu Globální konflikty měli účastníci kurzu možnost seznámit se s historií globálních konfliktů, jejich příčinami a důsledky. Součástí výuky bylo také hodnocení kroků a výkonů významných světových vojevůdců, panovníků a politiků s odstupem času.

V předmětu Projektové řízení v ozbrojených složkách seznámili lektoři účastníky kurzu s principy projektového řízení, fázemi životního cyklu projektu a základními nástroji a postupy projektového řízení. Aby došlo k propojení teorie s praxí, implementovali lektoři do výuky jako příklady reálné projekty. Tímto způsobem získané znalosti, rozvíjejí tranzice ke kompetenci, umožní účastníkům kurzu aplikovat osvojené principy v praxi.

Moderní a přelomové technologie a jejich vliv na budoucí válčení byly náplní třetího z volitelných předmětů. Účastníkům nabídl pohled na aktuální výzvy a přístupy v oblasti kybernetické bezpečnosti a krizového managementu. Náplní předmětu dále byla koncepce robotiky aplikované v konfliktu na Ukrajině a aktuální technologické trendy a jejich vliv na vedení soudobých vojenských operací. Zaměstnání probíhalo na ČVUT v Praze, kde se účastníci rozdělili do tříčlenných skupin a plnili úkoly na virtuální stanici ISS, zaměřené na kooperaci a týmového ducha.

V posledním z předmětů, nazvaném Mezikulturní komunikace, se účastníci seznámili se současnými kulturními celky a determinanty v mezinárodních vztazích. Nabyté znalosti budou moci využít pro analýzu konkrétních situací, konfliktů a procesů v prostředí mezinárodních bezpečnostních vztahů a pro jednání s kolegy z odlišných kulturních oblastí.

Jako lektoři se na výše popsaném pilotním projektu v úzké spolupráci s Centrem bezpečnostních a vojensko-strategických podíleli specialisté z Velitelství informačních a kybernetických sil, Sekce rozvoje sil Ministerstva obrany a Fakulty vojenského leadershipu Univerzity obrany.

Autor: Tomáš Polanský, Lukáš Dyčka, foto: Tomáš Polanský, Lukáš Dyčka