Právě si prohlížíte Major Dumišinec otevírá iráckým důstojníkům cestu za vzděláním v Evropě

Major Dumišinec otevírá iráckým důstojníkům cestu za vzděláním v Evropě

Major Ivo Dumišinec z Katedry vševojskové taktiky FVL právě prožívá poslední týdny své v pořadí třetí zahraniční mise – od března loňského roku působí v Iráku v rámci Úkolového uskupení AČR IRÁK / NATO MISSION IRAQ (NMI). Je zařazen jako náčelník skupiny Out of country aktivity na oddělení J7 a spolu s kolegy z Finska a Chorvatska spolupracuje se všemi divizemi NMI při procesu vysílání kandidátů na zahraniční kurzy, cvičení, semináře, workshopy a návštěvy především zemí NATO, Evropské unie, ale i Ázerbájdžánu nebo Maroka.

„Tato práce je velmi pestrá. Součástí agendy naší kanceláře je komunikace se třemi protistranami. Tou první je velitelství NATO a Vrchní velitelství spojeneckých sil v Evropě (SHAPE) v Belgii, které tyto aktivity samozřejmě plánují a koordinují, a to nejen pro Irák, ale pro dalších více než 30 zemí. Druhou významnou spolupracující protistranou jsou irácké vládní a vojenské instituce. Každý týden v pravidelném rytmu vyrážíme na pracovní setkání s příslušníky různých odborů Ministerstva obrany a Operačního centra ministra vlády v závislosti na tom, pro kterou součást je daná aktivita určena. Měl sem například možnost jednat s velitelem Speciálních sil nebo Protiteroristické služby. Posledním dílkem do naší mozaiky jsou ambasády. Protože základem pro vycestování je samozřejmě vízum. Získat jej není vždy snadné, jelikož mnoho zemí nemá konzulární zastoupení v Iráku nebo konkrétně v Bagdádu. Takže to pro nás znamená trochu detektivní práce,“ popisuje své působení major Dumišinec.

V rámci své činnosti měl možnost navštívit více než 15 ambasád v Bagdádu a setkat se s významnými představiteli příslušných zemí. Na jednání však cestoval i do zahraničí, například v Kuwaitu jednal na bulharské ambasádě.

„Ne vždy bylo jednoduché sladit tři naprosto rozdílné pohledy na věc, rozdílné kulturně – sociální  aspekty a pracovní zvyklosti v jeden fungující celek. Ale musím říct, že se nám to velmi daří a co víc – práce tady mě neskutečně baví,“ hodnotí své působení na misi Ivo Dumišinec.

V loňském roce zařídil se svými kolegy celkem 42 akcí pro téměř stovku účastníků, kteří vyrazili kromě již zmiňovaných destinací především do Itálie, Německa, Belgie a Bulharska a dále pak do Rumunska, Polska, Maďarska, Turecka, Nizozemska, Řecka a Švýcarska.

Autor: Viktor Sliva z podkladů Ivo Dumišince, foto: archiv Ivo Dumišince