Právě si prohlížíte Jak úspěšně provádět spoofing?

Jak úspěšně provádět spoofing?

Lze letoun nebo zbraň protivníka oklamat tak, aby dorazily na nechtěné místo nebo minuly zamýšlený cíl? Odpověď mimo jiné na tuto otázku hledají příslušníci Katedry komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace a Katedry letecké techniky, kteří využili vhodné podmínky v rámci cvičení Ramstein Guard 2024 a ve výcvikovém prostoru Boletice navázali na svůj přechozí výzkum postupu, který je nazýván spoofing.

V kontrolní věži boletického cvičiště a na různých místech v okolí byla rozmístěna sestava rušiček a spooferů v různých kombinacích polohy a výkonu. Na palubě zkušebního vrtulníku pak byly umístěny navigační přístroje různého stupně odolnosti. Vrtulník v určených intervalech prolétal po stanovené trojúhelníkové trase nad zájmovou oblastí.

„Rušičkami a spoofery se snažíme oklamat navigační přístroje letounu tak, aby změna udávané polohy nebyla náhlá, což by bylo nápadné. V ideálním případě by protivník podvržení údajů neměl vůbec poznat a měl by jim důvěřovat tak, aby splnil náš záměr, “ popisuje zamýšlený postup plukovník Jiří Veselý, vedoucí Katedry komunikačních technologií, elektronického boje a radiolokace.

Rušení navigačních systémů a případně spoofing je technologicky složitá procedura, kterou lze aplikovat při splnění několika technologických požadavků. Nedávné testy v Boleticích by měly po analýze získaných dat napovědět, jak splnění požadavků dosáhnout.

Autor: Viktor Sliva