Právě si prohlížíte Od praporku ke kniplu

Od praporku ke kniplu

Četař Michal Červený celkem třikrát jako dobrovolník pomáhal s organizací leteckého Mistrovství světa, a za to jej svou medailí ocenila Fédération Aéronautique Internationale (FAI). Letos by však při své případné účasti na světovém šampionátu v Litvě (nebo v Polsku v závislosti na bezpečnostní situaci) rád vyměnil praporek, jejž používal jako flagman, za knipl v kabině akrobatického kluzáku.

Létat začal ve druhém ročníku střední školy v Moravské Třebové a tam se také dozvěděl o možnosti pomáhat na leteckých závodech. Zaučil se na domácí půdě a pak vyrazil do světa, konkrétně na tři šampionáty v Rumunsku, Polsku a Francii. Kromě zmíněné funkce flagmana se uplatnil také při obsluze systému, který měří výšku letounu nad zemí. Michalovu dobrovolnickou pomoc během šampionátů ocenila Mezinárodní letecká federace a udělila mu svou medaili. 

„Sám létám od šestnácti, rovné létání je hezké, ale letadlo radši řídím, než se kochám okolím, a tak jsem se dal cestou letecké akrobacie,“ vysvětluje svou volbu student třetího ročníku programu Kybernetická bezpečnost. Teď v zimním období připravuje bezmotorový stroj, na kterém létá spolu se svými dvěma kolegy v týmu Moravské Třebové a během nastávajících domácích závodů bude usilovat o kvalifikaci na světový šampionát v kategorii Advance.

Autor Viktor Sliva: foto: archiv Michala Červeného