Právě si prohlížíte Nepřítel nezjištěn, křižovatka průjezdná!

Nepřítel nezjištěn, křižovatka průjezdná!

„Nepřítel nezjištěn, křižovatka průjezdná!“ Velitel si hlášení o situaci rychle potvrzuje pohledem na obrazovku se záběrem pozorovacích přístrojů autonomních robotických systémů, které podporují činnost jeho jednotky. 

I tímto způsobem bylo 26. listopadu příslušníky K-110 testováno kooperativní využití vzdušných a simulovaně pozemních robotických systémů při zajišťování informační podpory rozhodovacího procesu velitelů. Za účelem rychlé a přesné orientace velitelů v prostoru následného vedení bojové činnosti bylo testováno využití průzkumných robotických systémů v rozlehlém otevřeném prostoru a následně i v zastavěném prostoru, s možností porovnání jejich členitosti a přehlednosti.

Nepřítel byl v zastavěném prostoru simulován příslušníky skupiny Commandos, kteří byli rozmístěni v celém zájmovém prostoru v různých pozicích. Uvnitř objektů jejich poloha vylučovala zjištění vzdušným systémem (dronem). Na střechách objektů byla jejich poloha naopak zjistitelná pouze ze vzduchu. Na otevřeném prostranství pak bylo k pozorování činnosti nepřítele možné využít jak pozorování ze vzduchu, tak i ze země. V neposlední řadě byly testovány také podmínky průchodnosti možné pozemní podvozkové platformy v podobě terénní čtyřkoly, která i přes noční dešťové srážky veškerý pro přesun plánovaný terén překonala bez nejmenších problémů.

Přehled o situaci na bojišti, zajišťovaný autonomními robotickými systémy v reálném čase výrazně optimalizuje rychlou orientaci velitelů v prostředí plnění úkolu a přijetí okamžitého rozhodnutí pro činnost vlastních jednotek.

Autor a foto: Jan Nohel