Právě si prohlížíte „Modré“ úterý třináctého na UO

„Modré“ úterý třináctého na UO

V úterý 13. prosince v odpoledních hodinách se v prostorách Univerzity obrany konaly dvě akce s „leteckým nádechem“. Nejprve byla zahájena výstava připomínající 20. výročí Summitu NATO v Praze v roce 2002. Druhou aktivitou byly tradiční „Modré vánoce“, tedy neformální setkání studentů leteckých odborností a akademických pracovníků na Klubu Šumavská.

Za přítomnosti prorektora UO pro vědeckou a expertní činnost plukovníka doc. Ing. Jana Bořila, Ph.D. během vernisáže, která byla i vzpomínkovou událostí, výstavu zahájil brigádní generál Ing. Jaroslav Míka, pamětník Summitu jako kapitán, pilot L -159.

Plukovník Bauer připomněl, že k 20. výročí této události byla vydána kniha: „Mission Renegade Vigil completed“. Tato kniha vyšla za podpory UO a obsahuje i QR kódy ilustračních videí s leteckou tématikou.

U příležitosti zahájení výstavy byl také prostřednictvím Klubu akademiků UO zahájen prodej mincí, které k výročí Summitu ve spolupráci s autory knihy vydala společnost Aero Vodochody. Výtěžek charitativní akce bude věnován Komunitnímu centru pro válečné veterány Brno.

Druhou, neformálnější akcí byly tradiční „Modré vánoce“. Jde o každoroční předvánoční setkání studentů a akademických pracovníků, orientujících se na odbornosti vzdušných sil, kteří si přijdou „poklábosit o všem a o ničem“. Za profesní část byli přítomni major Ing. Jan Veselý, příslušník 26. p VŘPz ze Staré Boleslavi, který pět let působil jako Master Controller na palubě  AWACS – NAEW,  a příslušník 21. zTL nadporučík Ing. Vlastimil Vávra, který má jako příslušník WOC zajímavého koníčka. Pro redakci sportu České televize jako expert spolukomentuje biatlonové závody. Gradující atmosféru pak tradičně završila aktivita 4. ročníků. Tentokráte šlo o soutěž „Co na to studenti“. Nastolení pohodové atmosféry, kdy byli všichni účastníci spokojeni, bylo základem úspěchu letošních „Modrých vánoc“.

Autor: Miloslav Bauer