Právě si prohlížíte Kybernetická soutěž pohledem studenta

Kybernetická soutěž pohledem studenta

V pondělí 23. ledna byl četař Lukáš Linhart oceněn vedením univerzity za úspěšnou účast v letošním ročníku Soutěže v kybernetické bezpečnosti, když v krajském kole obsadil v kategorii vysokoškolák 2. místo. Nyní se s námi podělil o své zkušenosti:

První kolo národní kybernetické soutěže proběhlo na přelomu září a října minulého roku a zúčastnilo se ho 7 143 soutěžících ve třech různých kategoriích. Já sám jsem se o soutěži dozvěděl přes spolužáka, který se jí účastní již několik let. První nebo také Osvětové kolo probíhá vždy elektronicky a tvoří ho otázky z různých okruhů kybernetické bezpečnosti – základní pojmy, legislativa, linuxové příkazy, principy ochrany před kybernetickými útoky, kryptografie atd.

Do druhého kola, které probíhalo na přelomu loňského a letošního roku opět online, postoupilo 1 570 účastníků a z nich se ve všech kategoriích aktivně zapojilo na 230 lidí. Toto kolo, označené také jako Výběrové, bylo zaměřeno na ryze praktické dovednosti studentů, řešily se zde komplexní úlohy, a to z několika oblastí – síťová bezpečnost, síťová analýza, cloud, kryptografie, informační bezpečnost, mobilní bezpečnost, malware analýza nebo například datová analýza. Úlohy byly omezeny počtem pokusů zadaných výsledků. Úlohy se dělily na lehké, středně těžké, těžké a velmi těžké – čím vyšší obtížnost, tím více bodů soutěžící může získat.

Národní finále 7. ročníku soutěže se uskuteční 27. dubna v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi a finalisté budou vybráni dle pravidel soutěže. Součástí finále bude i bohatý osvětově-odborný program.

Na závěr bych rád vyzval všechny studenty a studentky, které zajímá kybernetická bezpečnost, aby se nebáli a soutěž vyzkoušeli. Řeší se v ní praktické úlohy z praxe, díky kterým se člověk naučí spoustu nových věcí, procvičí si myšlení „out of the box” a odnese si nové zkušenosti, které se mu budou hodit v budoucí kariéře.

Autor: čet. Lukáš Linhart, foto: Viktor Sliva