Právě si prohlížíte Kapitán Mach se zapojil do cvičení Air Defender 2023

Kapitán Mach se zapojil do cvičení Air Defender 2023

Kapitán Ondřej Mach, asistent na Katedře letectva FVT, se v těchto dnech aktivně účastní desetidenního mezinárodního cvičení Air Defender 2023. Cílem cvičení je demonstrovat solidaritu Aliance, scénář totiž vychází ze situace, kdy je aktivován článek 5 Washingtonské smlouvy. Co do rozsahu nemá akce v historii NATO obdobu, účastní se jí 10 tisíc vojáků a 250 bojových letounů z 25 zemí.

Do cvičení se zapojily všechny útvary Vzdušných sil AČR, vojenskou vysokou školu pak zastupuje právě kapitán Mach v roli člena divize plánování operace. „Moje příprava na tu pozici začínala při studiu specializace vojenský pilot na UO. Nicméně dále jsem musel sbírat další odborné zkušenosti a znalosti z mezinárodních kurzů tak, abych se na tuto pozici kvalifikoval,“ popisuje svou předchozí přípravu kapitán Mach.

Poznatky vyplývající z působení v uvedené pozici chce kapitán Mach po návratu uplatnit na své domovské katedře: „Účast na cvičení tohoto rozsahu umožňuje získat cenné zkušenosti při plánování Smíšených vzdušných operací COMAO z operačně taktické úrovně komponentního velitelství JFAC. Jedná se o unikátní příležitost jak se podílet na integraci letounů různého určení a zejména taktických letounů 4. a 5. generace. Nabyté znalosti mohu dále přenášet do odborné výuky specializací, kterou zabezpečuje Katedra letectva.“

Autor: Viktor Sliva, foto: bundeswehr.de