Právě si prohlížíte Jak nezmrznout v estonském jezeře

Jak nezmrznout v estonském jezeře

Skočit do díry vysekané v zamrzlém jezeře v uniformě i se zbraní, po vyplavání nad hladinu zklidnit dech a zorientovat se. Dostat se z ledové vody ven, jezero oběhnout, rozdělat oheň a až potom se převléct do suchého. Tímto úkolem vyvrcholil výcvik přežití v zimních podmínkách jako součást kurzu Infantry Officer Winter Warfare Basic Module, který ve dnech 13. – 19. února zorganizovala Estonian Military Academy v druhém největší estonském městě Tartu. Z české strany se kurzu zúčastnili četař Tomáš Jelínek, rotný Ondřej Byrtus a rotný Daniel Grussmann – studenti 3. a 4. ročníku studijní specializace Velitel průzkumných jednotek Katedry zpravodajského zabezpečení FVL. Průběh kurzu popsal četař Tomáš Jelínek:

Po teoretické přípravě, sbalení výbavy na výcvik do terénu a poslední noci v teplé posteli v Tartu jsme 13. února ráno nastoupili do autobusu, který nás odvezl do výcvikového prostoru. Po příjezdu jsme „nafasovali“ lyže s hůlkami a následovalo zaměstnání na téma běžkování, lyžování a střelecké pozice na lyžích. Později v týdnu jsme měli celodenní zaměstnání na střelnici, kde jsme v praxi uplatnili naučené střelecké pozice na lyžích. Na střelnici jsme během celého dne každý vystřelili 300 ostrých nábojů, takže jsme si to opravdu užili. Zlatým hřebem střeleckého dne byly noční střelby za použití nočního vidění, přísvitu a IR svítilny na zbrani.

Kromě již v úvodu zmíněného výcviku přežití v zimních podmínkách v rámci kurzu nechyběly ani základní bojové drily jako reakce na kontakt (cvičili jsme ve velikosti čety) a provedení léčky na jedoucí vozidla. Já osobně jsem byl velitelem družstva, které provádělo léčku, a to byla pro mě asi největší zkušenost z kurzu. Třebaže jsem student třetího ročníku, ještě nikdy předtím jsem léčku prakticky nezkoušel a najednou jsem měl velet mezinárodnímu družstvu při provedení léčky. Za pomoci zkušenějších estonských studentů se nám však akce podařila.

Program končil většinou kolem 21. hodiny. Přespávali jsme ve stanech, které jsme si každý večer stavěli. Jednalo se o hadrové stany, které byly vybaveny kamny. Pokud voják, co je měl na starost, neusnul, měli jsme přes noc ve stanu hezky teplo.

Celý kurz spolu s kolegy hodnotíme velice kladně. Byl perfektně zorganizovaný a estonští studenti nám byli vždycky nápomocní. Získali jsme od nich mnoho poznatků a zkušeností, protože každý jeden z nich si prošel minimálně 11měsíční službou v „conscript army“. Během celého kurzu jsme se cítili integrovaní do jednotky a jazyková bariéra byla minimální. Kurz „Infantry Officer Winter Warfare“ můžeme s čistým svědomím dalším studentům jen doporučit.

Autor: Tomáš Jelínek, foto: archiv autora