Právě si prohlížíte Hvězdy Univerzity obrany září v planetáriu

Hvězdy Univerzity obrany září v planetáriu

Titulek tohoto článku s trochou nadsázky popisuje vystoupení odborníků vojenské vysoké školy v brněnském Planetáriu na Kraví hoře. Po přednášce plukovníka Jana Mazala, vedoucího Katedry vojenské robotiky, v úterý 21. listopadu před početné publikum předstoupil poručík Petr Gallus z Katedry informatiky a kybernetických operací.

Doktorand Gallus svou přednášku nazval HACKER – ZLOČINEC NEBO SPOJENEC? a v jejím průběhu se věnoval etickému hackování. Představil jeho nejrůznější techniky, hardwarové a softwarové nástroje a dále se věnoval darkwebu – únikům dat z českého internetu, způsobům, jak hackeři vytvářejí vyděračské e-maily, a také ceně, za jakou lze pořídit falešné doklady (občanský či řidičský průkaz). Zajímavým tématům se po 70minutové přednášce věnovala i následná 20minutová diskuse.

Přednáška měla i svou interaktivní – a pro mnohé poučnou – část. Posluchači si naskenovali QR kód vedoucí na URL adresu databáze, v níž si mohli ověřit, zda se jejich údaje prodávají na darkwebu. Háček byl v tom, že přednášející poručík Gallus vložil do QR kódu trasovací odkaz, díky kterému demonstroval, jak jsou QR kódy nebezpečné – následně totiž zobrazil citlivé údaje z telefonů posluchačů: značku a model telefonu, verzi operačního systému či aktuální stav baterie jednotlivých přístrojů.

Autor: Viktor Sliva z podkladů Petra Galluse