Denní teplota 35 °C ve stínu, vlhkost vzduchu 90 %, jasná až polojasná obloha, časový posun 6 hodin, vysoká hustota dopravy, rozmanitě členitá krajina, výzkumná inspirativní nálada a přátelsky přívětivá atmosféra. Takto by se daly jednoduše vystihnout a popsat podmínky služební cesty na Tchaj-wan, kterou ve dnech 13. – 20. července podnikla kapitánka Jana Švecová z Fakulty vojenského leadershipu spolu s profesorem Lubošem Hesem z Technické univerzity Liberec.
Cesta proběhla v rámci Projektu Technologické agentury České republiky „Přenosný modulární MoCap systém pro záznam a hodnocení stavu příslušníků ozbrojených sil a záchranářů“ (kód TM05000017), který je zaměřen na vývoj inovativního řešení sběru dat pohybových výkonů a fyzického stavu specialistů v bezpečnostních složkách.




Zázemí své laboratoře ergonomického snímání na Katedře průmyslového inženýrství a managementu na National Tsing Hua University v Sin-ču poskytla profesorka Yun-Ju Lee, jeden z hlavních tchajwanských řešitelů projektu MoCap, která navíc konzultovala průběh a dosavadní výsledky projektu a bedlivě naslouchala problematice optimalizace oděvního komfortu vojáka.
V rámci plnění dílčího úkolu výše uvedeného projektu bylo provedeno subjektivní hodnocení oděvního komfortu tchajwanských vojáků během provádění kontrolované fyzické aktivity se zátěžovým vojenským materiálem. Dalším úkolem bylo objektivní měření textilních materiálů tamních vojenských uniforem za předem definovaných laboratorních podmínek na přístroji Permetest.
Jedním z výstupů uvedeného hodnocení bylo mimo jiné zjištění hodnot paropropustnosti a tepelného odporu materiálů tchajwanských polních uniforem v suchém a vlhkém stavu pro výpočet kritické hodnoty přehřátí organismu. Výsledky budou využity pro vyhodnocení projektu TAČR a pro tvorbu strategie navazujícího projektu. Kromě tchajwanských řešitelů se projektu účastní FVL a FVT Univerzity obrany a ČVUT.
Autor: Viktor Sliva, foto: Jana Švecová