Právě si prohlížíte Desátník Hroch a rotný Mašek jsou akademickými mistry republiky

Desátník Hroch a rotný Mašek jsou akademickými mistry republiky

Student druhého ročníku desátník Michal Hroch se stal nejúspěšnějším reprezentantem Univerzity obrany na letošních Českých akademických hrách (ČAH), když zvítězil v bězích na 800 a 1500 metrů. Jeho kolega Jan Mašek obhájil svá vítězství z předchozích let a stal se již počtvrté za sebou akademickým mistrem republiky v judu ve váhové kategorii nad 100 kg. Univerzitní sbírku medailí pak stříbrem doplnil plavec četař Jakub Štemberk v polohovém závodě na 200 metrů. Českých akademických her, které letos pořádala Technická univerzita Liberec, se zúčastnila výprava dvanácti studentů Univerzity obrany.

Nemít přehnaný respekt ze špičkových závodníků, protože víceméně každý se dá porazit. Takové ponaučení si v roce 2018 ze zápasu s olympijským vítězem Lukášem Krpálkem odnesl současný student čtvrtého ročníku FVT rotný Jan Mašek, několikanásobný mistr republiky v judu v mládežnických kategoriích. Na ČAH ve své kategorii získal své v pořadí čtvrté akademické zlato, když porazil všech pět soupeřů, včetně svého kamaráda Tomáše Rašky. „Je to současný reprezentant, který přivezl i medaile z mládežnických evropských šampionátů, a mně se ho podařilo porazit,“ dokládá rotný Mašek vysokou kvalitu akademického sportu v této disciplíně.

Jana Maška přivedla v Táboře k judu matka. „Zkusili jsme to, šlo mi to, a tak jsem u toho zůstal,“ popisuje rotný začátek své sportovní kariéry, která ho přivedla v dětství a mládí až na úplnou domácí špičku, do reprezentace a k medailovým umístěním na evropských akcích. Zlom pak nastal v období covidu a nástupu na UO, kde se sportu na této úrovni nelze plně věnovat. „Dívám se, jak moji vrstevníci vozí medaile z Evropy a chystají se na olympiádu. Přeji jim to, ale moje priority šly jinam s ohledem na kariéru a rodinu,“ uzavírá student Katedry ženijních technologií, který by rád našel uplatnění u bechyňského pluku.     

Autor: Viktor Sliva, foto: Petr Hanák a archiv Jana Maška