Právě si prohlížíte Český rozhlas: Univerzita obrany má nový zpravodajský ústav. Chce dodávat analýzy vojenské tajné službě

Český rozhlas: Univerzita obrany má nový zpravodajský ústav. Chce dodávat analýzy vojenské tajné službě

Český rozhlas zveřejnil 8. října rozhovor s prorektorem Univerzity obrany pro vnější vztahy a internacionalizaci plukovníkem gšt. Liborem Kutějem o novém Ústavu zpravodajských studií. Ten od 1. července rozšířil strukturu vojenské vysoké školy a jeho úkolem bude zkvalitnit akademické bádání v oboru zpravodajství. Po Ústavu ochrany proti zbraním proti hromadnému ničení jde o teprve druhý ústav na Univerzitě obrany.

„Válka na Ukrajině nám otevřela oči. Když se podíváte do našich strategických dokumentů, tak se v nich píše, že konvenční konflikt vysoké intenzity se v evropském prostoru nepředpokládá a že jeho riziko je nízké. Kromě změny tohoto základního paradigmatu se ve válce na Ukrajině ukázala celá řada nových fenoménů, jako je třeba lidový OSINT,“ vysvětluje plukovník Libor Kutěj, ředitel Ústavu zpravodajských studií v rozhovoru s odkazem na situace, kdy ukrajinští civilisté natáčeli na mobilní telefon a sdíleli přesuny ruské vojenské techniky, kterou následně mohla ukrajinská armáda zaměřit a zničit – a svým způsobem tak „suplovali“ práci zpravodajců.

Plukovník Kutěj rovněž hovoří o personálním obsazení ústavu: „Snažím se dát příležitost hlavně mladým lidem. Mám tu zkušenost, že mají dobré znalosti a zároveň nejsou zatížení předsudky.“ Celý rozhovor, který připravila redaktorka Českého rozhlasu Kateřina Gruntová, je k dispozici zde.

Autor: Viktor Sliva