Právě si prohlížíte Absolventka UO poručice Cendelínová již pečuje o letadla na kbelské základně

Absolventka UO poručice Cendelínová již pečuje o letadla na kbelské základně

Vojenské dopravní letiště ve Kbelích se stalo prvním působištěm loňské absolventky brněnské Univerzity obrany poručice Jany Cendelínové, která zde jako náčelník skupiny elektrického vybavení uplatňuje znalosti získané studiem letecké techniky. Při vyřazení ze studia v červenci minulého roku zastoupila poručice Cendelínová jako nejlepší studentka všechny své kolegy z ročníku, ovšem i úspěšné studium je jen základem pro její současnou práci. Nezbytné praktické znalosti a dovednosti nyní získává od kolegů, ale také v přípravných kurzech.

„První den byl plný zařizování, podpisů, focení na vstupní průkazy na letiště a dokonce jsem hned první den nafasovala bojovou helmu, plynovou masku, nášivku základny a podobné základní věci,“ vzpomíná Jana Cendelínová na počátek srpna, kdy se definitivně vrátila do prostředí, které již znala z předchozí praxe a kam se již těšila, tedy do leteckého hangáru: „Po ruce mám spoustu letecké techniky a nářadí, kde každý kus má své místo. Je to něco jako velký autoservis, ale pro letadla, kde se udržuje čistota a pořádek.“ 

Pracovní zařazení poručice Cendelínové zní náčelník skupiny elektrického vybavení roje specialistů elektrického a speciálního vybavení 244. letky oprav letecké techniky 24. křídla dopravního letectva 24. základny dopravního letectva Praha – Kbely. Ve své roli „šéfové“ však zohledňuje svou krátkou praxi: „Spíše jsem při ruce starším a zkušenějším, kteří jsou už ostřílení borci v oboru a znají různé finty, které se snažím od nich přebírat. Naší náplní práce je provádění předepsaných prací a také řešení složitějších závad na letecké technice.“

Při své práci uplatňuje poručice Cendelínová znalosti z posledních dvou ročníků studia na Univerzitě obrany, kdy odborné předměty zohledňovaly zvolenou specializaci. To umožnilo získat informace o tom, jak různé letadlové systémy nebo přístroje fungují. „Rozhodně ale neznám všechno, musím se toho ještě dost naučit, není to tak, že bych díky nabytým znalostem vyřešila závadu na letounu,“ říká nedávná studentka, která se po „rozkoukání“ pokusí využít poznatky z diplomové práce, při jejíž přípravě si rozšířila vědomosti v oblasti inerciální navigace a globálních navigačních satelitních systémů.

Nová členka týmu letadlových specialistů na kbelské základně momentálně bydlí na vojenské ubytovně ve Staré Boleslavi, což bere jako dočasné řešení i vzhledem k tomu, že často jezdí na různé kurzy. A jinak tomu nebude ani v dohledné době. Čeká ji totiž měsíc trvající typový výcvik na vrtulník W-3A Sokol a nedlouho poté i na stroj Mi-8. Po takovýchto kurzech následuje ještě praktický zácvik na letišti a poté přezkoušení.

„Někdy to je z hangáru do garáže,“ odpovídá Jana Cendelínová při dotazu na náplň volného času na novém působišti. Kromě sportování totiž vymýšlí plány, jak vylepšit svoje auta: „Momentálně dávám nový vzhled hliníkovým kolům, která jsem si pořídila na moji Miatu,“ říká Jana s odkazem na své oblíbené vozidlo Mazda MX-5 s výklopnými reflektory, které si pořídila už za studia na Univerzitě obrany.

Autor: Viktor Sliva, foto: Kristýna Kosatíková