Právě si prohlížíte 30 tun na povel

30 tun na povel

„Takové vozidlo jsem naváděl poprvé. Trochu mě i instruktora překvapil fakt, že se mu natáčí i třetí, zadní náprava, což dráhu jízdy hodně ovlivňuje, ale je dobré, když to člověk zkusí a pak ví, co ho čeká,“ zhodnotil svůj výkon rotný Daniel Dvořák poté, co se mohutné vozidlo Titus podle jeho pokynů nejprve srovnalo na ploše železničního vagonu a pak se znovu vrátilo na nájezdovou plochu.

Rotný Dvořák našel v sobě nejvíce kuráže ze skupiny 8 studentů čtvrtého ročníku specializace Vojenská doprava, kteří se ve středu 3. dubna zúčastnili na vlečce Hlubočky výcviku na železnici a na výzvu se přihlásil ke splnění tohoto úkolu. Stalo se tak v rámci nácviku, který byl organizován 73. tankovým praporem z Přáslavic. Studenti UO Brno měli možnost vidět v praxi to, co teoreticky probírají na hodinách v předmětu Vojenská doprava a středeční výcvik pro ně byl první ochutnávkou toho, co budou vykonávat po skončení studia v praxi u svého budoucího útvaru. Navádění techniky na železniční vozy z boční rampy si nakonec vyzkoušeli všichni přítomní studenti.

V rámci akce se nacvičovalo najíždění techniky na železniční vozy a jejich uchycení k železničnímu vozu dle předpisu. K dispozici byla technika jak kolová (zásobovací a speciální technika, například ženijní vozidlo KN-251), tak i pásová (BVP-2, T-72M4 CZ). Vrcholem nácviku pak bylo navádění a přichycení tanku Leopard 2A4, který vzhledem ke svým parametrům vyžaduje pro přepravu speciální železniční vůz.

Autor: Viktor Sliva z podkladů Jana Kotisy