Právě si prohlížíte Tisícovka návštěvníků Noci vědců

Tisícovka návštěvníků Noci vědců

Pod pokličku tajemství vojenské vědy mohli nahlédnout ti z návštěvníků Noci vědců, kteří v pátek večer dorazili do kasáren Univerzity obrany v Šumavské ulici. Například v laboratořích Katedry strojírenství se mohli seznámit s ohňovými efekty kalení kovových materiálů, podobně jako při sledování chemických reakcí, doplněných navíc zvukovými efekty, které předváděli pracovníci vyškovského Ústavu ochrany proti zbraním hromadného ničení. A během prezentace ženistů mohli zájemci za pomoci citlivého hmatu odhalit, jaké tajemství je před nimi ukryto v jemném písku.

„Tady jsem se přesvědčil, že armáda, aby mohla dobře plnit svou základní úlohu, potřebuje rozvíjet své schopnosti i za pomoci vědy,“ shrnul své poznání z návštěvy pracovišť jediné vojenské vysoké školy u nás Martin Novotný, středoškolský student, který mimo jiné navštívil pracoviště Katedry strojírenství. Své projekty návštěvníkům v rámci Noci vědců prezentovali také pracovníci kateder, zabývajících se vývojem systémů vojenské robotiky a také dronů, které díky svým technologickým řešením získaly ocenění na mezinárodních soutěžích. 

V rámci akce Noc vědců otevírají široké veřejnosti své brány vědecké instituce z celé republiky, aby především v mladých lidech podnítily zájem o vědecké obory. Univerzita obrany se do této aktivity zapojuje každý rok a během letošního prvního pátečního večera do svých laboratoří a na výuková a výzkumná pracoviště přilákala návštěvníky, jejichž počet atakoval tisícovou hranici.

Autor: Viktor Sliva