Právě si prohlížíte Terénní zkoušky maskovacího designu MAD21Z – zimní varianta 

Terénní zkoušky maskovacího designu MAD21Z – zimní varianta 

V týdnu od 12. do 16. února se v oblasti Jizerských hor na Liberecku konaly terénní zkoušky maskovacího designu MAD21Z – zimní varianta. Cílem bylo naplnění databáze fotosimulačních testů k vyhodnocování efektivnosti maskovacích vzorů v zimních podmínkách zejména pro výstrojní součástku zimní převlečník.  Akce proběhla v rámci plnění dílčího cíle POV MAD21, na jehož řešení se podílejí příslušníci Katedry logistiky Fakulty vojenského leadershipu a Katedry zbraní a munice Fakulty vojenských technologií Univerzity obrany.

Samotné měření na místě spočívalo ve vytváření podkladových materiálů pro fotosimulační testy snímáním snímků fotoaparátem nebo natáčením záběrů dronem. Uvedené snímky a záběry budou za pomoci speciálně vyvinutého softwaru použity pro hodnocení efektivity maskování vzorů ve vybraných prostředích. Uvedené hodnocení bude probíhat v laboratorních podmínkách souborem pozorovatelů a na základě statistického vyhodnocení dat bude vyhodnocována efektivita maskování jednotlivých maskovacích vzorů. V rámci terénních zkoušek bylo použito 6 maskovacích vzorů, z toho 3 typy zimních převlečníků.  

Zkoušky by nebylo možné provést bez personální a technické podpory příslušníků Velitelství pozemních sil MO, Centra zabezpečení materiálem týlových služeb a jejich podřízených vojenských útvarů. Dále se na akci podíleli externí členové týmu POV MAD21 akademický sochař Tomáš Chorý z UPOL a profesor Michal Vik spolu s docentkou Martinou Vikovou z TUL.

Autor: Jana Švecová, foto: Tomáš Chorý