Právě si prohlížíte Svobodník Hroch je nejrychlejším mladým půlkařem republiky

Svobodník Hroch je nejrychlejším mladým půlkařem republiky

Na víkendovém mistrovství České republiky atletů do 22 let získal student prvního ročníku svobodník Michal Hroch zlatou medaili v běhu na 800 metrů. Při tradičním nedělním vyvrcholení šampionátu navíc s kolegy z Brněnského univerzitního klubu nastoupil do štafety 4×400 metrů, kde jeho tým doběhl těsně druhý.

Po nástupu na Univerzitu obrany na začátku právě vrcholícího akademického roku přestoupil svobodník Hroch do brněnského vysokoškolského klubu a v plné přípravě v nové tréninkové skupině trenéra Kotyzy v úvodu nové sezóny začal předvádět kvalitní výkony. Na Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově si vylepšil osobní rekord na čas 1:50,03, a díky tomu se v pohodě dostal na republikové mistrovství.

V sobotním rozběhu si Michal pohlídal postupové druhé místo a začal se soustředit na nedělní finále. „Měl jsem namyšleno několik scénářů, jak by se mohlo běžet, protože osmistovka je taky hodně o taktice. Nakonec to bylo celkem prosté – hlavní favorit to vzal celé „na sebe“ a celou dobu se nás snažil setřást. Asi 200 metrů před cílem to skutečně vypadalo, že mi uteče, ale v cílové rovince jsem ho ve finiši dotáhl a předběhl. Pak už jsem mohl slavit,“ popisuje čerstvý mistr republiky průběh finálového závodu.  

Víkendovým triumfem Michal navázal na svůj předchozí titul Mistra republiky, který získal už v žactvu. Dosud se mu jej však nedařilo obhájit, často býval spíše druhý, třetí nebo smolně čtvrtý úplně bez medaile. „Proto nový titul řadím hodně vysoko, jsem hlavně rád, že se mi po přesunu do Brna z mé rodné Olomouce daří,“ říká Michal.

Svobodník Hroch své běžecké kvality prokazuje také v rámci armádních soutěží. Běžecká liga je pro něj zpestřením tréninku, jak sám popisuje: „Kros na zhruba 10 kilometrů je osmistovce celkem vzdálen, přesto mě hodně baví. Po 2. místě na 1. kole v Brně a 3. kole v Raduni u Opavy se chystám na 4. kolo do Náměště, které bude už příští týden.“ 

Pro letošního nováčka v řadách studentů Univerzity obrany nebyla změna prostředí vůbec jednoduchá. „Když jsem nastupoval, tak mi moc lidí nevěřilo, že budu ještě dál schopen pokračovat na takové úrovni. Samozřejmě to není vždy jednoduché, ale díky vstřícnosti mého velení roty majora Stanislava Dorušáka, nadrotmistra Radima Hostinského a rotmistra Vojtěcha Pojera a s podporou tělocvikářů podplukovníka Stanislava Chvosty a majora Viktora Novotného to jde skloubit a možná to je v jistých ohledech i lepší než na střední škole,“ oceňuje nový český šampion podmínky, za nichž se snaží skloubit náročné studium a vrcholový sport.

Autor: Viktor Sliva, foto: archiv Michala Hrocha