Právě si prohlížíte Ředitel Ústavu zpravodajských studií na semináři v parlamentu
Libor Kutěj na parlamentním semináři

Ředitel Ústavu zpravodajských studií na semináři v parlamentu

Prorektor pro vnější vztahy a internacionalizaci plukovník gšt. Libor Kutěj se jako ředitel Ústavu zpravodajských studií UO v pondělí 10. října zúčastnil v Poslanecké sněmovně semináře o ruském mocenském a vlivovém působení v Evropě. Shoda dvou desítek přítomných expertů byla jednoznačná: Rusko podle nich bylo pro Česko bezpečnostní hrozbou vždy. Včetně 90. let 20. století, kdy se za éry prezidenta Borise Jelcina vojensky téměř zhroutilo.

„Vzorce ruského chování zůstávají už 100 let stejné – patřily do ruské diplomacie už za první Československé republiky. Přestaňme se tvářit, že Rusko se takto změnilo jen s nástupem Putina. Je to hluboko v povaze tohoto národa,“ uvedl na semináři plukovník Kutěj, podle něhož se v ruské společnosti vžilo přesvědčení, že v 90. letech země projevila slabost. Už na konci tohoto desetiletí v souvislosti se zásahem vojsk NATO proti Jugoslávii v Kosovu získalo Rusko podle Kutěje opět záminku vstupovat do konfliktů i vojensky. Panuje tam přesvědčení, že pokud se NATO bude rozšiřovat směrem k Rusku, země má právo použít silové řešení. Příkladem není jen válka na Ukrajině, ale už dříve také ruská agrese v Gruzii.

Na semináři se hovořilo také o roli sociálních sítí, které velmi usnadnily vzestup ruských podvratných aktivit u nás. Náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn adresoval Rusku také věty, které patřily k nejsilnějším vyjádřením semináře. „Je to Třetí říše v barvě. Kriminální stát, jaký tady od konce druhé světové války nebyl. Rusko je řízeno čistě kriminálními strukturami. A stejným způsobem se chová vůči nám,“ varuje Otakar Foltýn.

Předsedovi sněmovního Výboru pro bezpečnost dr. Žáčkovi se podařilo zajistit aktivní účast vrcholných představitelů české bezpečnostní komunity, mezi jinými ředitelů všech tří zpravodajských služeb, náčelníka generálního štábu Armády ČR, ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost a další představitelů státních orgánů činných v oblasti zahraniční politiky a mezinárodních bezpečnostních vztahů. Tímto se podařilo vytvořit unikátní platformu pro prezentaci názorů a zkušeností rozhodujících institucí ČR na současný ozbrojený konflikt na Ukrajině, ale i další souvislosti v kontextu dynamicky se měnícího bezpečnostní prostředí v evropském regionu.

Ke stažení: Pozvánka na parlamentní seminář

Autor: Viktor Sliva z podkladů HN